Altın yatırımı yapmak için önemli sebepler arasında çok gerekçe göstermek mümkün olsa da altına yatırım yapmak için 10 önemli sebep başlığı altında bunlardan en fazla öne çıkanlarını listeledik.

Her dönemin en önemli yatırım kaynaklarından biri olan ve özellikle Türk toplumunda geleneksel bir yatırım aracı olarak görülen altın, uzun vadede getirisi olan kaynaklardan biridir. Ülkemizde yastık altı yöntemi olarak yaygın olan altın yatırımı, bankaların vadeli altın hesapları açması ile birlikte daha da yaygın hale gelmiştir. Çünkü vadeli altın hesapları üzerinden hem altın değer kazandıkça hem de bankanın faiz getirisi ile çift yönlü kazanç sağlamak mümkün olmaktadır.

Faizsiz kazanç arayanlar ise yine yatırımlarını güvenli bir ortamda tutmak için vadesiz altın hesapları tercihinde bulunuyorlar.

altın yatırımı

Altına Yatırım Yapmak İçin Önemli Sebepler

Altına yatırım yapmanın nedenleri üzerine hazırladığımız bu içeriğin bir yatırım tavsiyesi olmadığının da altını çizmek isteriz.

Altına yatırım yapmak için 10 önemli neden olarak, aşağıdakileri belirledik. Listemizi hazırlarken büyük altın yatırımcılarının açıklamalarını da dikkate almaya özen gösterdik.

Genellikle Değerini Koruyan Bir Yatırım Aracıdır

Tüm yatırım araçlarında olduğu gibi altın yatırımında da iniş çıkışlı dönemler mutlaka söz konusu olacaktır. Ancak uzun vadede düşünüldüğünde altının değerini genellikle koruduğu bilinmektedir.

Tüm dünyada uzun vadede kar getirecek yatırım araçlarından biri olması, altının tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

Bankalarla Ekstra Kazanç Sağlanabilir

Geleneksel olarak altın yatırımı ürün alındıktan sonra değerlenmesi ve satılarak kar edilmesi şeklinde yapılmaktaydı. Ancak bankaların altın yatırım hesaplarına yönelmesi nedeniyle, altın değer kazandıkça kazandıran bir yatırım değil aynı zamanda faiz getirisi de sağlamaya başlamış bir yatırım oldu. Bu nedenle bankalarda değerlendirilebilir olması, altına yatırım yapmak için önemli sebepler arasında bankaları da ön plana çıkarmaya başlamıştır.

Enflasyona Karşı Direnç Gösteren Yatırım Araçlarından Biridir

Derin enflasyon çöküntüleri haricinde, enflasyonda yaşanacak inişli çıkışlı dalgalanmalara karşı altın birçok yatırım aracına göre daha avantajlıdır. Dünya her geçen gün değişken bir ortama doğru giderken, altın yatırımının küresel bir güç olması ve enflasyondan en az şekilde etkilenmesi bu yatırım aracını daha değerli kılmaktadır.

Farklı Para Birimlerine Dönüştürülebilir

Altının en önemli avantajlarından biri, dünyanın neresine giderseniz gidin bulunduğunuz ülkenin para birimine kolay bir şekilde dönüşebilir olmasıdır. Hiçbir para birimi, altın kadar değerli ve kabul gören bir küresel kaynak değildir.

Yatırım Riski Genellikle Daha Azdır

Yatırımın doğru zamanda tercih edilerek uzun vadeli olarak düşünülmesi, diğer yatırım araçları arasında altının daha az riskli olmasını sağlamaktadır. Hem değer kaybına karşı hem de zaman açısından, altın ve altın ürünlerinin daha az risk taşıdığını söyleyebiliriz.

Karşılıklı Takasa Müsaittir

Altına yatırım yapmak için önemli nedenler arasında, takasa müsait bir değerli maden olması öne çıkanlardan biridir. Küresel anlamda geçerliliğinin olması nedeniyle, hangi şartta olursa olsun altın ile insanların ihtiyaçlarını takas etmeleri mümkün olmaktadır.

Türkiye’den Amerika’ya veya farklı bir ülkeye gittiğinizde veya diğer ülkelerden geldiğinizde altın ile ihtiyaçlarınızı temin edebilir ya da altınlarınızı ev veya araba ile rahat bir şekilde takas edebilirsiniz. Üstelik bu takas esnasında önemli bir değer kaybının olmaması, aslında altının küresel bir para birimi olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.

Dünya Genelinde İşlem Hacmi Yüksektir

Altın dışında birçok değerli metal bulunsa da altının diğer değerli metallere karşı işlem hacmi oldukça yüksektir. Bu nedenle diğer kaynaklara göre, altının daha değerli ve güvenli olduğundan bahsetmek söz konusu olacaktır.

Gerçek Bir Fiziki Değeri Bulunur

Kâğıda dayalı yatırım araçlarına göre, altının gerçek bir fiziki değeri bulunmaktadır. Örneğin bonolar, hisse senetleri veya kâğıt paralar gibi diğer yatırım araçlarına nazaran önemli bir fiziki değeri bulunmaktadır.

Bağımsız Bir Yapıya Sahiptir

Altın yatırımının önemli avantajlarından biri ise, bankalar ve finans kuruluşlarına karşı bağımsız olmasıdır. Bankalardan bağımsız bir şekilde ticari faaliyete ve yatırıma müsait olması, altın yatırımını da önemli kılmaktadır.

Küresel Yatırım Aracıdır

Hiç şüphesiz ki altının en önemli özelliklerinden biri, küresel bir yatırım aracı olmasıdır. Dünyanın en yoksul ülkeleri de dahil olmak üzere her yerinde geçerli olması, altın yatırımının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Örneğin Suriye’de iç savaş yaşanırken ülkeye ait para biriminin bir başka ülkede değer kazanması söz konusu değildir. Aksine önemli değer kaybının olması, savaştan kaçan kişinin yanında ülkesine ait para birimi bulundurması fazla bir avantaj sağlamaz. Ancak savaşın yaşandığı ülkenin yüklü para birimi yerine altın karşılığının olması, hiçbir değer kaybetmeden başka ülkelerde de kullanılmasına imkân tanır.

 

Altına yatırım yapmanın sebepleri üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Gümüş hesabı nedir, nasıl açılır?” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.