En çok getiri sağlayan yatırım araçları arasında yer alan altın yatırımı popülaritesini hala günümüzde de sürdürmektedir. Ancak altın yatırımında dikkat edilmesi gerekenler bulunmakta olup bunlar yatırımın başarısına direkt olarak etki etmektedir. Peki, altına yatırım yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Altın yatırımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli altının uzun vadeli yatırım araçları arasında yer aldığıdır. Yani elinde kısa sürede ihtiyaç duyabileceğiniz bir paranız varsa bu para ile kesinlikle altın almanız önerilmez. Çünkü altın alış satış tutarları arasında belirli bir fark bulunup altının kısa sürede elde çıkarılması durumunda bu fark nedeni ile altına yatırım yapan kişi zarara uğrar.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken hususta ziynet altın olarak satılan altınlardan uzak durulması ve mutlaka işçilik farkı alınmayan altınların tercih edilmesidir. İşçilik farkı alınan altınlarda altını satın alırken işçilik farkı alınırken aynı şekilde altını bozdururken de işçilik olduğu için daha düşük ücret ödenir. Yani bu şekilde hem altını alırken hem de satarken zarar edersiniz. Bu nedenle yatırım için altın alan kişilerin özellikle külçe altın ya da 24 ayar gram altın almaları önerilir.

Altın yatırımında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise piyasanın yakından takip edilmesidir. Altın gün içerisinde ani olarak değer kaybederse bunu altın alma fırsatı olarak kullanmanız yüksek çıkışları ise kar satışları için takip etmeniz gerekir.