Günümüzde en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer alan altın yatırımı aynı zamanda en güvenilir yatırım araçları arasında da kabul edilmektedir. Ülkemizde de yatırım yapmak isteyen pek çok kişi altın yatırımını tercih ederken altına yatırım yapmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli konular bulunmaktadır.

Bunlardan ilki altının her zaman uzun vadeli bir yatırım olduğunu bilmektir. Kısa sürede ihtiyaç duyabileceğiniz bir nakit birikiminiz varsa bu durumda kesinlikle altın yatırımını tercih etmemeniz gerekir. Çünkü altın kısa sürede hem değer kaybetme riskine sahiptir hem de altın alış-satış farkı nedeni ile kesinlikle zarar edilmesine neden olur. Bu nedenle uzun vadeli yatırım aracı olarak değerlendirilmelidir.

Zarar edilmemesi adına dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise kesinlikle işçilik farkı konulan altın türlerinin yani ziynet altının alınmaması gerektiğidir. Bu altınlar alış satış farkı açısından son derece zarar ettirici altınlardır. Yine düşük ayarlı altınlarda bu gurupta yer almakta olup bu tip altınların sadece takı amaçlı alınması gerekir. Altın yatırımı için en uygun altın külçe altın ya da 24 ayar gram altındır.