Özellikle de ülkemizde küçük yatırımcıların her daim gözdesi olmayı başaran altın aslında tüm dünyada en güvenilir yatırım araçları arasında her zaman yer almayı başarmıştır. Son yıllarda altın fiyatları baş döndürücü bir hızla ilerlese de yinede uzun vadede altın yatırımcısını zarara uğratmayan ender yatırım araçlarından biridir. Peki, altına yatırım yapılır mı?

Altın yatırımı uzun vadeli yapılıyorsa ve altına yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara uyuluyorsa kesinlikle altın yatırım yapılmalıdır. Çünkü uzun vadede altın asla yatırımcısını üzmeyeceği gibi aslında son derece karlı bir yatırım aracı olarak kabul edilmektedir. Ancak asla kısa vadede tekrar ihtiyaç duyabileceğiniz bir para ile asla altın yatırımı yapılmamalıdır. Bunun nedeni altın alış satış fiyatları arasında yaşanan dalgalanmalar ve fiyat farkı uygulanmasıdır.

Altın kısa sürede yükselerek zamanla bu farkı kapatarak artıya geçebilecek kapasiteye sahiptir ancak bunun için her zaman biraz zamana ihtiyaç duyar. Aldığınız altını kısa sürede bozduracaksanız bu fark nedeni ile zarara uğramanız kaçınılmazdır. Yine asla takı altını olarak ta bilinen ziynet altına yatırım yapılmamalıdır.  Bu altınlarda işçilik farkı ödendiği için kişinin kar etmesi son derece zordur.