Ülkemizde yaşayan kişilerin en çok tercih ettikleri yatırım araçlarından biri olan altın son yıllarda bankalar tarafından da oldukça ilgi görmektedir. Bankalar açtıkları altın hesapları sayesinde yastık altında saklanan altınları ekonomiye kazandırırken altın hesabı açmaları için müşterilerini yüreklendirmeye devam etmektedir.

Bankalar arasında yaşanan yoğun rekabet nedeni ile altın fonu hesapları ile başlayan altın hesapları her geçen gün çeşitlenmeyi sürdürürken özellikle de faizli altın hesapları yoğun ilgi görmektedir. Her bankanın uyguladığı faiz oranı farklı olduğu için bu nedenle altına en yüksek faiz veren bankalar üzerinden yatırım yapılmaya çalışılmalıdır. Bunun için bankaların faiz oranları çok iyi şekilde incelenmeli ve karşılaştırma işlemleri yapıldıktan sonra hesap açılacak olan banka seçilmelidir.

Bankada altın hesabı açtırmak için yapmanız gereken ise kimlik belgeniz ile şubeyi ziyaret etmektir. Yastık altında olan altınların banka hesabına yatırılması için bankalar tarafından düzenlenen banka altın günleri takip edilmeli ve bu günlerde banka şubesi ziyaret edilmelidir. Bu günlerde gelen özel eksperler getirdiğiniz altın için değerlemede bulunmakta ve hesap açarak belirlenen tutarı hesabınıza yatırmaktadır.