Belkide dünyanın en eski yatırım araçları arasında yer alan ve her dönemde popülaritesini arttırmaya devam eden altın yatırımı aynı zamanda en garanti yatırım araçları arasında da bulunmaktadır. Ancak altın yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli püf noktaları bulunur. Bunlar arasında ilk sırada kesinlikle yatırım yapılacak altının doğru seçilmesi gerekir.

Çünkü ziynet için satılan altınlarda işçilik yüksek olduğu için bunların bozdurulması halinde yüksek bir değer kaybı yaşanır ki bu da altından yatırımından zarar etmek anlamına gelir. İkinci kural ise altını mutlaka uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görmek, kısa vadede ihtiyaç duyulma ihtimali bulunan bir para ile altın yatırımı yapmamaktır. Altından para kazanmak isteyen kişilerin bu nedenle bankaların altın hesabı seçeneklerini değerlendirmeleri, 24 ayar gram altın üzerinden yatırım yapmaları en doğrusu olacaktır.

Bu sayede hem altınların çalınma riski ortadan kalkacak hem de kiralık kasa gideri gibi ekstra maliyetler oluşmayacaktır. Yine gram altının alış ve satış fiyatları arasında çok düşük bir fark olduğu için altın kazancı daha da artacak, başarılı bir yatırım yapılacaktır. Zaten altından zarar edenler incelendiğinde hem kısa vadeli yatırım yaptıkları hem de 18 ayar altın ya da ziynet altınları tercih ettikleri görülecektir. Yatırım için bilezik almakta iyi bir fikirdir ancak bileziğin kesinlikle işçilikli bileziklerden olmaması ve düz bilezik modelleri arasından seçilmesi gerekir. Yine en iyi altın yatırımı kesinlikle 24 ayar külçe altın ile yapılandır.