Dünyanın en güvenilir yatırım araçları arasında görülen ve uzun vadede mutlaka getiri sağlaması ile ünlenen altın yatırımı ülkemizde de en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer almaktadır. Altın almak isteyen kişilerin ise yaptıkları yatırımdan para kazanmak ve daha da önemlisi zarar etmemek adına dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Altın Yatırımcı Yorumları 

Altına yatırım yapmak konusunda kararsız kalan kişilere en büyük yol gösterici kesinlikle yatırımcı yorumlarıdır. Özellikle de büyük yatırımcılar için günlük piyasa analizlerini takip etmek çok önemli bir konu olup aynı zamanda alım ve satım için en uygun zamanın belirlenmesinde de yardımcı olacaktır. Günlük olarak yapılan altın yatırımcısına önemli uyarı duyuruları yakından takip edilmeli, farklı altın yatırım yorumcuları takip edilerek hepsi harmanlanarak karar verilmelidir.

Altın Yatırım Zamanı Mı?

Son aylarda altın fiyatlarının rekor hızla artması yine yatırımcıların altına yönelmesine neden olurken artan fiyatlar “altın yatırımı yapılır mı?” sorularının da gündeme taşıyor. Altının zirve yaptığı dönemlerde yatırım için altın almak önerilmezken gelen kar satışları sonucunda yaşanan altın fiyatları düştü haberleri ile alım fırsatı yakalanması önerilmektedir. Bu nedenle altın yatırımı için mutlaka fiyatların bir miktar gerilemesi beklenmelidir.

Yatırımlık Altın 

Altın yatırımı için seçilecek olan altın türleri çok iyi değerlendirilmelidir. Çünkü ziynet altınları satış esnasında çok değer kaybetmekte aynı zamana altın alış fiyatları için de daha yüksek sınırlar uygulanmaktadır. Altın yatırımı için satın alınacak olan altın türleri kesinlikle işçiliği az, 24 ayar ya da en azından 22 ayar altın türleri arasından seçilmelidir.