Bankalardan gerek kredi notunun düşük olması gerekse de aylık gelir tutarının yetersiz olması gibi farklı nedenlere bağlı olarak ihtiyaç kredisi kullanamayan kişilerin tercih ettikleri önemli kredi türlerinden biri de altın teminatlı kredi paketidir. Bu pakette ihtiyaç kredisi başvurusu için kredi kullanmak isteyen kişi kredi tutarı kadar altını bankaya rehin olarak bırakır.

Yani paraya ihtiyacım var diyen ancak bunun için biriktirdiği altınları bozdurmak istemeyen kişilere bu isteklerini gerçekleştirmeleri için gerekli imkan verilir. Altın teminatlı kredi veren bankalar arasında en çok tercih edilenlerin başında Garanti Bankası altın teminatlı kredi paketi yer almaktadır. Bu krediyi kullanmak isteyen kişilerin kredi başvuru formu doldurmaya giderken altınlarını da götürmeleri gerekir.

Bankanın altın eksperi getirdiğiniz altınların değerini ölçecek ve belirlenen tutar kadar olan limitte kredi kullanmanıza izin verilir. Kredi borcunuzu gerekli vadelerde ödeyerek kredi borcunuzu tamamen ödediğiniz anda banka teminat olarak tuttuğu altınları tarafınıza iade edecektir.