Bankaların sunduğu mevduat hesabı seçeneklerinden biride altın mevduatı hesabıdır. Bu hesaplarda altına güvenilir yatırım yapmak isteyen kişilere bankalar bunun için gerekli koşulları sağlamaktadır. Peki, altın mevduat hesabı nedir? Altın yatırımı için açılan her türlü vadeli hesap türüne altın mevduat hesabı denilmektedir.

Vadesiz Altın Hesabı 

Altına yatırım yapmak isteyen kişilere yönelik olarak sunulan özel bir bankacılık hizmeti olan vadesiz altın hesabı belirli bir vade sınırlaması olmaksızın altın alıp satabileceğiniz hesap türüdür. Günümüzde altın hesabı olan bankalar müşterilerine yastık altı yatırımlarını banka hesabına aktarma imkanı sunmakta olup bunun için tek yapmanız gereken kimlik belgeniz ile hesap açtırmak istediğiniz banka şubesini ziyaret ettir.

Yastık altında sakladığınz altınlarınızı hesaba yatırmak istiyorsanız bu durumda bankanın altın günü için belirlediği günü takip ederek o günde şubeyi ziyaret etmeniz gerekir. Çünkü altın borsası yetkili kişisi belirlenen günlerde banka şubesinde bulunmakta olup altın değerinin belirlenmesi görevini üstlenmektedir.

Vadeli Altın Hesabı 

Banka altın hesabı açmak isteyen kişilerin son dönemdeki tercihleri olan vadeli altın hesabı açmak için banka şubesini ziyaret etmeniz ya da internet şubesi kullanıyor iseniz hesaplar bölümünden yeni hesap aç butonunu tercih etmeniz yeterli olacaktır. Bu hesap türünde altın hesabınız belirlemiş olduğunuz vadeye kadar kullanıma kapatılır ve bu vade dolduğunda hesabınıza belirlenen faiz geliri yansıtılır. Yine bu süreçte altının değer kazanması durumunda da hesabınız otomatik olarak yükselmiş olur.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

En çok altın hesabı açılan bankalar arasında bulunan Ziraat Bankası altın kuru verilerini günlük olarak internet sitesi üzerinden duyurmaktadır. Hesap açtırmak isteyen kişilerin Ziraat Bankası internet şubesi üzerinden kendi hesaplarını açmaları mümkün olduğu gibi Ziraat Bankası şubeleri üzerinden de hesap açılabilmektedir. Yine düzenlenen Ziraat Bankası altın günleri ile elinde altın bulunan kişilerin bu altınları zarar etmeden hesaplarına aktarmalarına izin verilmektedir.