Altın her geçen gün değerini arttırırken, yatırımcılar ve birikim yapanlar da ellerindeki parayı altına dönüştürmeyi düşünüyor. Şu sıralar elinde altın bulunanlara büyük bir kazanç sağlayan altın, yatırımcıların vazgeçilmez, güvenilir ve yükselişteki adresi olarak gösteriliyor. Yatırımcıların yanı sıra, yastık altı birikimlerini kazanca dönüştürmek isteyenler de soluğu banka şubelerinde alıyor. TL hesaplarını altın mevduat hesabına taşıyan ve paralarını altına dönüştüren binlerce banka müşterisi var.

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın biriktirmek ve yükselişte olan altının bu yükselişinden kar etmek isteyenler için vadesiz bir hesap seçeneği var; altın mevduat hesabı. Bu hesap şu sıralar para biriktirmenin en kazançlı yolu olarak gösteriliyor. Bankalarda bulunan Türk parası ya da döviz hesaplarınızdan gram cinsinden alacağınız altın alarak hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Altın Mevduat Hesabının Avantajları Nelerdir?

Binde bin saflıktaki altın karşılığında gerçekleştirilen gram altın işlemleri, Altın mevduat hesabınızda paranızın durduğu yerde değerlenmesini sağlar. Vadesiz altın mevduat hesabınız olduğunda sizden saklama komisyonu alınmaz. İşlemleriniz vadesiz mevduat hesapları kullanılarak gerçekleştirildiğinden, yatırım araçlarındaki herhangi bir dalgalanma ya da düşüş sizi olumsuz etkilemez.

Bu hesabınız ile TL cinsi hesaplarda 7 gün 24 saat işlem yapabilirsiniz. Evde yastık altı olarak biriktirdiğiniz altınlar, artık sizin için tam bir birikime dönüşür. Bu hesabın bir diğer avantajı da kuyumcularda olduğu gibi altın alım satımlarda verilen düşük fiyatlardan etkilenmemenizdir. Çünkü altın mevduat hesabı ile işlemlerinizi bankanın anlık alım satım fiyatları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla bu hesap, klasik altın biriktirme ya da vadeli hesapların size yaratabileceği sorunları ve zararların ortadan kaldırmış olur.

Altın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadesiz altın hesabı açmak istiyorsanız, müşterisi olduğunuz bankanın şubelerine giderek ya da internet şubesinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Artık TL, Euro ya da USD cinsinden alacağınız altın ile paranızı değerlenmeye başlatın. Bankalarda minimum işlem tutarı genellikle 0,01 gram olarak belirlenmiştir. Ayrıca dilerseniz, mevcut TL ya da döviz hesabınıza talimat vererek, her ay otomatik olarak altın mevduat hesabınızda altın birikmesini kolaylaştırabilirsiniz.

“Altın mevduat hesabı ile birikim ve tasarruflarınızı değerlendirin.”

Vadesiz hesaplara ve yatırım hesaplarına göre birçok yönden daha avantajlı olan altın mevduat hesabı, birikimlerinin değerlenmesini isteyenler için iyi bir seçenek. Tabi bu noktada banka seçimi de oldukça önemli. Hangi bankanın sizin için daha uygun olduğunu, hangisinin ihtiyaç ve beklentilerinizi daha fazla karşıladığını öğrenmeden işlem yapmayın. Herhangi bir bankadan altın mevduat hesabı açtırmadan önce, bankalar arası bir araştırma ve ardından karşılaştırma yapmanızı öneriyoruz. Bu noktada Ziraat Bankası ve Akbank oldukça avantajlı görünüyor. Altın hesabı açmak için seçiminizi bu iki banka arasında yapabilirsiniz.