Altına yatırım yapmak isteyen kişilere bankalar tarafından sunulan hizmetlerden biride bankadan altın hesabı açma hizmetidir. Çok daha kolay bir şekilde altın alıp satmak imkanının sunulmasının yanı sıra altının çalınma riski, sahte altın alınması ya da eksik gramlı altın alınması gibi olumsuzlukları da ortadan kaldırması nedeni ile her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmeye devam edilmektedir.

Bankada Altın Hesabı Nasıl Açılır ?

Altın hesabı açtırmak istediğiniz banka şubesini kimlik belgeniz ile ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Banka yetkilisi hesap açma işleminizi gerçekleştirerek yatırım yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Aynı zamanda bankaların internet şubesi hizmetlerinden yararlanan kişilerin internetten altın hesabı açma işlemlerini kendilerinin de yapmaları mümkündür. Bunun için internet şubesine giriş yapıp hesabım bölümünden yeni hesap linkini tıklayarakaçılan pencerede altın hesabı açmak seçeneğini tercih etmeleri yeterli olacaktır.

Bankaların Altın Günleri Hangileridir ?

Daha önce birikim yapmak için altın alan kişilere bankalar altın günleri düzenleyerek fiziki altınlarını değer kaybetmeden bankaya aktarmalarını sağlamaktadır. Bunun için ilan edilen bankaların altın günleri duyurularını takip etmeleri yeterlidir.

Bu günlerde bankaya uzman altın eksperi gelmekte olup elinizde bulunan altınları tartarak değerini hesaplamakta ve bu değer üzerinden bankaya aktarılmasını sağlamaktadır. Bankalar açtıkları hesap üzerinden 24 ayar gram altın almak için hizmet vermekte olup İş Bankası altın hesabı için isteyen müşterilerine yarım altın ve tam altın alma seçeneği de sunmaktadır.