24 ayar külçe altının gram fiyatının % 0.14 artış yaşadığını gözlemliyoruz. Altının gramı Kapalıçarşı’da 144.20 liradan alıcı buluyor. Sabahtan akşama kadar değişkenlik gösteren gram altın fiyatlarında, kapanış seviyesi 144.29 lira olarak karşımıza çıkmış durumda. İnişli çıkışlı bir grafik sergileyen altın fiyatlarında, özellikle son dönemler içerisinde önemli bir artış gözlemlenmektedir.

Altın Fiyatları Yatay Bir Seyir Gösteriyor

Özellikle son dönemlerde çok fazla iniş ve çıkış yaşayamayan altında, kapalı çarşı ve açıkladığı rakamlar altın fiyatlarının yatay bir seviyede ilerlediğini gösteriyor. Gerek Dolar karşısında gerekse de Türk lirası ile bağlantısında esneklik gösteren altın fiyatları, bu dönemlerde direkt olarak doğrudan yükseliş gerçekleştiremiyor. Günlük olarak dalgalanma şeklinde karşımıza çıkan fiyatların, son birkaç ay içerisinde düzenli rakamlar ortaya koyduğunu görmekteyiz.

Altın Piyasasını Gözünü ABD’ye Çevirdi

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya piyasalarındaki etkisi herkes tarafından çok iyi biliniyor. Özellikle tarım dışı istihdam verisi merakla beklenirken, açıklamaların altın fiyatlarıyla da bağlantılı olabileceği düşünülüyor. AA Finans analisti olan İslam Memiş, bu konuda yaptığı açıklamalarla birlikte, Amerika’dan gelecek haberlerin altın fiyatlarını etkileyebileceğini söyledi.

Yaklaşık 143.8 liranın bir direnç rakamı oluşturduğu bilinirken, özellikle bu dönemlerde altının bu rakamı geçmesi bir sürpriz olarak sayılmakta. Çok fazla değişkenlik göstermeyen altın fiyatlarının, yakın zaman içerisinde de yine birbirine yakın rakamları ortaya koyabileceği ne söylemek mümkün.