Dünyanın en güvenilir yatırım araçları arasında her dönem ilk sıralarda yer almayı başaran altın son yıllarda sürekli olarak artan fiyatları ile dikkat çekiyor. Altına yatırım yapmak isteyen kişilerin ise bu yatırımlarından mümkün olan en yüksek kazancı sağlamak için belirli kriterlere dikkat etmeleri gerekiyor. Peki, altın fiyatları neden yükselir, neden düşer?

Altın Fiyatları Neden Yükselir?

Altın fiyatının yükselmesine etki eden faktörlerden biride altına olan talebin artmasıdır. Arz talep dengesi altın fiyatları içinde geçerli olduğu için örnek vermek gerekirse düğün döneminde normal altın fiyatları düşse dahi çeyrek altın fiyatı yükselir. Çünkü bu dönemde çeyrek altına olan talep artar. Yine buna ek olarak diğer yatırım araçlarındaki risklerin yükselmesi, petrol fiyatlarının düşmesi, savaş riskinin yükselmesi gibi durumlarda da altın fiyatları artar. Ekonomik kriz dönemlerinde de altın fiyatları yükseldi haberleri son derece sık duyulur.

Altın Fiyatları Neden Düşer?

Altın fiyatlarında ki düşüşün esas nedenlerinden biri altın satışlarının artmasıdır. Altın fiyatları rekor seviyeye yükseldiği dönemlerde hızlı şekilde başlayan kar satışları nedeniyle altın fiyatlarında hızlı bir düşüş yaşanır. Bunun yanı sıra diğer yatırım araçlarının daha karlı pozisyona gelmesi ile beraber kişilerin ellerindeki altını bozdurarak bu yatırım araçlarına yöneldiği içinde altın fiyatları düşer.

Altına Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın yatırımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu bu yatırımın uzun vadeli yatırım araçları arasında yer aldığının bilinmesidir. Altın alış satış fiyat farkı nedeniyle kısa süreli yapılan alımlarda altın bozdurma işleminden kaynaklanan zarar etme riski ile karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır. Bu riski minimum seviyeye çekmek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kesinlikle kişinin uzun vadede ihtiyaç duymayacağı birikimini kullanarak altına yatırım yapmasıdır.

Buna ek olarak asla ziynet altın türleri yatırımlık altın olarak kullanılmamalıdır. Çünkü işçilik katılan altınlar alırken son derece pahalı alınırken satılırken ise son derece ucuz alınmaktadır. Bu da ortaya çıkan farkın daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Altın yatırıman en uygun altın türü gram altın olarak bilinen 24 ayar altındır. Bu altının alış ve satış fiyatı arasında çok düşük bir fark bulunduğu için zarar etme riski son derece düşüktür.