Özellikle de küçük yatırımcının göz bebeği olan ve “ileride mutlaka değerlenir” düşüncesi ile geleceğe yatırım yapmak isteyen kişilerin vazgeçilmezi kabul edilen altın son dönemde oldukça dalgalı bir seyir izliyor. Sürekli olarak yükselen altın fiyatları pek çok kuyumcunun işlerinin bozulmasına neden olurken kar satışlarının ardı ardına gelmesi altın fiyatları düştü haberlerinin yapılmasını sağlıyor. Peki, altın fiyatları düşecek mi?

Altın fiyatlarının seyrini etkileyen pek çok faktör bulunuyor. İç piyasada altın fiyatları düğün dönemlerinde yükselmeye başlarken özellikle de düğünlerdeki takı merasimlerinin vazgeçilmezi olan çeyrek altın fiyatları bu dönemde oldukça yükseliyor. Bu yükselişin en önemli nedeni ise çeyrek altın satışlarına bağlı olarak piyasada çeyrek altın bulmanın zorlaşması gösteriliyor. Darphane bu nedenle düğün dönemlerinde çeyrek altın üretimini oldukça arttırıyor.

Bir başka önemli neden ise gerek iç piyasada yaşanan ekonomik dalgalanmalar gerekse de dünyada yaşanan savaş tehlikeleridir. Altının her zaman için güvenilir yatırım aracı olarak gösterilmesi bu gibi durumlarda altın fiyatlarının büyük bir hızla yükselmesine neden olur. Yani altına olan talep arttıkça altın fiyatları da yükselir. Talebin azalması hem de yükselen fiyatlar nedeni ile altın satışlarının artması ise altın fiyatlarının düşmesini sağlar. Altın fiyatları düşünce yeniden alıma başlanması ile fiyat yeniden yükselişe geçer ki bu da aradaki farkların hem alım hem de satım için değerlendirilmesi açısından takip edilmesini zorunlu kılmaktadır.