Her dönemde popülaritesi bulunan ve tüm dünyada en güvenilir yatırım araçları arasında gösterilen altın 2015 yılında oldukça dalgalı bir seyir izlese de yine de yatırımcısına uzun vadede para kazandırmayı başarırken gözler 2016 yılına çevrildi.

Yaşanan savaş senaryoları nedeni ile altın fiyatları 2016 yılının ilk günlerinde büyük bir hızla artmaya başlarken yapılan kar satışları da altının hızını kesmeye yetmedi. Altın fiyatları yılın ilk çeyreğini oldukça güçlü bir değer artışı ile tamamlarken 2016 yılının sonuna kadar bu seyrini devam ettirip ettiremeyeceği ise farklı pek çok etkene bağlı olarak değerlendiriliyor.

Özellikle de savaş riski ve ekonomik krizler altının geleceği açısından oldukça önemli iki etken olarak görülüyor. Bu süreçte dönemsel olarak altın üzerinden yapılan kar satışları kısa süreli fiyat düşmelerine neden olsa da yaşanan bu fiyat düşüşlerinin de altın alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Uzun vadede altın 2016 yatırım araçları arasında yine yüz güldürecek ve yıldız olmayı başaracak gibi görünüyor.