Alternatif coin tanımının kısaltması olan altcoin, ilk kripto para birimi olan Bitcoin’den sonra ortaya çıkan tüm kripto paralara verilen genel isimdir. Altcoin kelimesi ile yeni tanışan kişiler altcoin nasıl alınır? Sorusunun yanıtını merak ederler.

Bitcoin haricindeki tüm kripto paralar altcoin kapsamına girer ve bu coinleri satın almak için farklı yollar bulunur.

Altcoin Nedir?

İlk kripto para birimi Bitcoin’dir. Bitcoin’in sahip olduğu başarı ise, 5000’den fazla çeşide sahip olan diğer dijital kripto paraların yolunu açmıştır. Bu coinler ise, altcoin olarak adlandırılır. Bitcoin’in haricindeki; Dash, Ripple, Litecoin, Ethereum ve Doge coin gibi diğer tüm coin çeşitleri ise altcoin olarak adlandırılır. Genellikle altcoinler, Bitcoin’in farklı versiyonları olarak işlem görürler.

Altcoin Nereden Alınır?

Altcoin almak için en güvenilir yol borsaları kullanmaktır. Kripto para borsalarından birini seçerek yeni bir hesap oluşturan kişiler, altcoin alma işlemlerini buradan kolayca gerçekleştirebilirler.

Borsadan Altcoin Almak

Altcoin satın almanın en güvenli yolu borsaları kullanmaktır. Ayrıca bu yöntem en sık tercih edilen altcoin alma yoludur.

Bunun için atılması gereken adımlar şöyledir:

  • Altcoin satın almak için ilk olarak bir banka hesabı gereklidir. Eğer kişinin hesabı yoksa ilk olarak bunu açmalıdır.
  • Daha sonra borsa seçimi yapılır. Piyasada pek yok aktif borsa bulmak mümkündür. Bunlar arasında özellikleri en ilgi çekici olan seçilebilir.
  • Borsaya karar verildikten sonra ise ilgili borsanın internet sitesi üzerinden ya da uygulaması üzerinden hesap oluşturulur.

Bu adımlar gerçekleştirildikten sonra borsadaki hesap açılmış olur ve daha sonra kişiler diledikleri altcoin’in alım ve satımını yapabilirler.

Altcoin Avantajları Nelerdir?

Bitcoin’e oranla altcoin’lerin bazı avantajları bulunur.

Bunlar şu şekildedir:

  • Yüksek likidite
  • Uygun fiyatları madencilik ekipmanları
  • Yüksek işlem hızı
  • Araçlara kolay erişim
  • Kullanım konforu

Bunlar Altcoin’lerin genel avantajlarıdır. Pek çok yatırımcı bu açılardan Altcoin’i tercih eder. Yatırımlarını bu avantajlar doğrultusunda yapan pek çok kişi ise olumlu sonuçlar elde etmiştir.

Altcoin Dezavantajları

Altcoin’in avantajlarından söz etmek mümkün olduğu gibi dezavantajlarından da söz etmek mümkündür. Altcoin’in en önemli dezavantajı ani iniş ve çıkışlara sahip olmasıdır. Yatırımcılar altcoinlerini ellerinden çıkardıkları zaman çıkış yaşanırsa zarar etmiş olurlar. Aynı şekilde yüksek fiyatlı altcoinlerin alınmasından sonra fiyatın düşmesi de söz konusu olabilir. Bu sebeple yatırımcıların piyasayı sık sık kontrol etmeleri ve bu doğrultuda işlem yapmaları gerekir.