Ev almak istiyorsunuz ama yeterli nakde sahip değil iseniz yapmanız gereken herhangi bir bankaya gidip öncelikle konut kredisi çekmek istediğinizi belirtmek. Tabi ki akıllarda hep aynı soru peki alacağım konutun yüzde kaçına kredi çıkar?

Kredi çekmek istediğiniz banka müşterisi olduğunuz, daha önceden birlikte çalıştığınız veya maaş müşterisi olduğunuz banka olursa kredinin onaylanması da bir o kadar kolay olur. Bankalar genellikle konut kredisi çekmek isteyen kişilere krediyi evin tamamını ödeyecek şekilde vermemektedir.

Elinizde bir miktar nakdinizin olması gerekmektedir. Krediyi çekmek istediğiniz bankaya gidip ilgili memurla görüşüp konut kredisi çekmek istediğinizi söylediğinizde sizden istenen evin bedelinin %20’luk kadar kısmının elinizde nakit olarak bulunması şartı aranır. Geri kalan %80’lik kısmı bankadan size kredi olarak onaylanır. Bu süreçte bankanın almak istediğiniz konutun değerini belirlemesi için bir ekspertiz göndereceğini unutmayın.

Ekspertiz evin ederini onayladığında %80’lik kısım krediniz olarak hesabınıza yatırılır. Satın almak istediğiniz evin konumu, kullanılan malzemelerin kalitesi ve eş değerdeki evlerin fiyatları göz önünde bulundurulmaktadır.

Ekspertizin evin ederini düşük göstermesi durumunda görüşmede bulunduğunuz bankaya itiraz da bulunabilir ve yeni bir ekspertiz görevlendirilmesini isteyebilirsiniz. Eğer elinizde bankanın isteyeceği nakdi karşılayacak bir meblağ yoksa banka ile görüşme sağlayıp evin tamamı için kredi çekmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

Bu talebinizin kabul edilmemesi durumunda sizden istenen nakdi tüketici kredisi çekerek elde etmeniz mümkün. İster konut kredisi çekecek olun ister tüketici kredisi aylık gelirinize, kredi notunuza ve mevcut zamanda ki borç durumunuza bakılıp ona göre krediye onay verileceğini unutmayınız.Çekeceğiniz kredi miktarının ödeme sürelerinin anlaşacağınız bankalara, faiz oranlarına ve sizin ödeme imkanlarınıza göre değişiklik göstereceğini unutmayınız.