Akıllı telefon almak istediğinizde GSM operatörleri kredi notunuza bakarlar. Bunun nedeni akıllı telefon alırken artık kredi kartına taksit yapılmaması ve faturaya ek tariflerle telefon almanın mecburî olmasıdır. Akıllı telefon satın almak ile kredi notunuzun arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlamak için yazımızı okuyun.

Akıllı telefon almak herkesin arzu ettiği bir şeydir. Akıllı telefonlar artık bizim için vazgeçilmez bir iletişim, haberleşme ve oyun aracı hâline gelmiştir. Cep telefonları yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarında kendilerine yer beğenmeye başlayadursunlar, yeni neslin hemen hemen tümü akıllı telefonlarla, tabletlerle ve bilgisayarlarla büyümektedir. Akıllı telefonların sahip oldukları özellikler, onları tamamen vazgeçilmez hâle getirmektedir.

Ancak son zamanlarda akıllı telefon satın almak ve satın almada kullanılan ödeme yöntemleri ile ilgili yapılan değişiklikler insanları zor durumda bırakmıştır. Türkiye’de bir mağazadan akıllı telefon satın almak istediğinizde kredi kartına taksit yapılmamaktadır. Ancak bildiğiniz gibi akıllı telefonların fiyatları oldukça yüksektir. Yani pek çok kişinin bu telefonları nakit ödeme ile alması pek mümkün değildir. Bu yüzden bankalar kredi kartı ile yapılan akıllı telefon alışverişlerine pek de cazip olmayan bir çözüm getirmişlerdir.

Tel Çekim Ödeme Banka Tarafından Taksitlere Bölünmektedir

Kredi kartına tek çekim şeklinde aldığınız akıllı telefon tutarlarını bankalar sizin için üç takside bölmektedirler. Ancak bu durumda 3000 TL’lik telefon aldığınızda her ay ödemeniz gereken taksit tutarı 1000 TL olacaktır. Bu pek mantıklı değildir. Bu yüzden GSM operatörleri bu duruma farklı ve onların işine çok çok yarayacak ancak müşteri için hiç avantajlı olmayan bir çözüm getirmişlerdir. Bu çözüm, faturalı tarifeye ek taksit ödemeleridir.

Yani akıllı telefon almak istiyorsanız o GSM operatörünün faturalı tarifelerinden birini seçmeniz ve almak istediğiniz akıllı telefonun tutarını 12, 24 ya da 36 hatta 48 ay taksitle ödemeniz gerekmektedir. Ancak bu durumda akıllı telefonu çok pahalıya almış olursunuz. Yine de kazanan taraf GSM operatörleri olmaktadır.

Akıllı Telefon Alırken Kredi Notu Neden Önemlidir?

Akıllı telefonu yukarıda açıkladığımız tarifeye ek ücretlerle almak istediğinizde kredi notunuz önemli hâle gelmektedir. Çünkü GSM operatörleri eğer uzun süreli faturalı hat müşterisi değilseniz ve faturasız hattan faturalı hatta geçiş yaparak akıllı telefon almak isterseniz öncelikle sizin kredi notunuza bakarlar. Kredi notunuz iyiyse siz akıllı telefon verirler.

Kredi notunuz düşükse ya da riskli durumda ise bu durumda iki üç ay faturalı hatta kalarak faturalarınızı düzenli bir şekilde ödediğinizi görmek isterler. Yani GSM operatörleri aslında size akıllı telefon verdiklerinde hem bunun taksitlerini hem de kendi fatura tutarlarınızı düzenli olarak ödeyeceğinizden emin olmak isterler. Bu yüzden kredi notunuz önem taşır.

Kredi notunuzun iyi olması, faturalı hatta geçtiğiniz zaman hemen akıllı telefon almanızı sağlar. Kredi notunuz, gördüğünüz gibi, bankalar için olduğu kadar şirketler için de çok önem arz etmektedir.