Akbank müşterilerinin sıkça kullanmış olduğu bankacılık işlemlerinden para transferi Eft ve Havale yolu ile gerçekleştirilmektedir.

Eğer ki para transferi yapacağımız kişi ile bankalar aynı ise havale, farklı ise Eft işlemi gerçekleştirilmektedir.

Eft Nasıl Gerçekleşir?
İnternet bankacılığı kullanılıyor ise bu kanal üzerinden de işlem gerçekleşebilir. İlgili menülerden para transferi yapılacak ekrana gelerek, bu aşamada bakiyenin yeterli olması ve karşı tarafın banka bilgileri, Ibanno bilgileri girilmesi ile işlem tamamlanır. Aynı işlem şubeye giderek, Eft formu doldurularak da yapılabilir.

Şöyle ki Eft yaparken banka mesai saatlerini geçirmemiş olmak yada hafta sonuna denk gelmiyor olması çok önemlidir. Merkez bankası tarafından onaya sunulan Eft işlemleri için bu iki ana esas atlanmamalıdır. Aksi taktirde bir sonraki mesai başlangıç vaktine kadar Eft işlemi gerçekleştirilmeyecektir. Bazı banka kanalları Eft işlemi için hesap işlem ücreti de almaktadır.

Eft İptal Etmek İstenirse
Eğer ki işlem internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilmiş ise yine bu kanal üzerinden ilgili menüye girerek Eft iptali kısmına gelmek gerekiyor. Buradan iptal işlemi ilgili yönlendirmeler ile yapıla bilinir. Şu atlanmamalı ki Eft iptali yapılabilmesi için, genel müdürlük tarafından Eft onayı henüz verilmemiş olması gerekmektir.Telefon bankacılığı ile Eft yapılmış ise yine müşteri hizmetleri aranarak iptal işlemi ile alakalı bilgi verilip, işlem yaptırmak gereklidir.

Eft hesaba geçmiş ise?
Yanlış kişilere gönderildiği düşünülen yada herhangi bir sebepten iptali istenen Eft işlemi, iptal edilene dek gerçekleşmiş ise yine hemen banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Banka gönderilen paraya bloke koydurarak karşı bankaya dilekçe yazılmasını isteyecektir. Durumu bildiren dilekçe karşı bankaya ulaştığında, banka kendi müşterisi ile iletişim sağlayarak Eft işleminin yanlış bilgilere istinaden gerçekleştiği tespitini yaptıktan sonra müşteri para iadesi gerçekleşmesi söz konusu olacaktır.