Faizsiz kredi kullanmak isteyen kişilere yönelik olarak farklı bankalar pek çok seçenek sunarken bunlardan biri de Akbank olarak öne çıkmaktadır. Bankaların en büyük gelir kaynakları kesinlikle kredilerden tahsil ettikleri faiz gelirleridir. Bu nedenle hiçbir banka bu gelir kaleminden vazgeçmeye razı olmayacaktır.

Faizsiz kredi kullandıran bankalar bulunmakta olup bu bankaların uygulamış olduğu temel prensip faizi başka isimler altında tahsil etmektir. Örneğin Akbank faizsiz kredi kampanyaları ile kullandırdığı kredilerde peşin komisyon olarak faiz gelirini indirimli olarak tahsil etmekte ve kalan tutarı taksitlendirmektedir. Bu sayede kişi daha avantajlı şekilde kredi kullanırken bu tip krediler daha düşük kredi faiz oranları uygulanmaktadır.

Gerçekten faizsiz kredi kullanmak isteyen kişiler için ise tek çözüm yolu Avrupa Birliği kredileri, hibe krediler ya da KOSGEB kredileri gibi özel amaçlı kredilerden yararlanmaktır. Ancak bu tip krediler de sadece üretimin desteklenmesi ve girişimcilerin teşvik edilmesi amacı ile kullandırılan krediler olup ihtiyaç kredisi şeklinde bu kredilerin kullanımı kesinlikle mümkün değildir.