48 ay vadeli ihtiyaç kredisi için gerekli açıklamaların yapılması ile beraber Akbank’ta 48 ay vadeli kredi veren bankalar arasına katıldı. Banka yönetimi tarafından yapılan açıklama ile beraber resmi olarak Akbank 48 ay vadeli kredi kullandırımına başlamış oldu. Kredi vadesinin uzaması kredi kullanmak isteyen kişilerin daha düşük aylık taksit ödemesine kavuşmasını sağlamış oldu.

Ancak ortaya çıkan bu rahatlama toplamda çok daha fazla para ödenmesine de neden oluyor. Örnek vermek gerekirse Akbank 36 ay vadeli 10 bin lira kredi kullanan müşterilerinden toplam geri ödeme tutarı olarak 13 bin 119 lira ödemeleri gereken aylık ödeme tutarları ise 364,42 lira olmaktadır. 48 ay vadeli 10000 TL kredi kullanan kişilerin ise aylık ödemeleri ise 296.77 lira seviyesine gerilirken toplam ödenmesi gereken tutar ise 14 bin 244 lira seviyesine çıkmaktadır.

Yani aylık ödemeler sadece 68 lira azalırken toplam ödenmesi gereken faiz tutarı ise bin 125 lira yükselmektedir. Bu nedenle kredi kullanırken kredi vadesi mutlaka doğru belirlenmeli, kişinin aylık gelirinin yettiği sürece kredi vadesi gereksiz yere açılmamalıdır. Bu sayede mümkün olan en az faiz tutarı ödenerek kişinin en uygun koşulda kredi kullanımı sağlanmalıdır.