Aidatsız öğrenci kredi kartları öğrencilerin en çok ilgisini çeken kredi kartlarıdır. Aidatsız öğrenci kredi kartlarının yıllık kullanım ücreti yoktur. Ancak bu kartların limiti düşüktür ve artırılamamaktadır.

Öğrenci kredi kartları üniversiteye giren öğrencilerin ilgisini çeken kredi kartlarıdır. Bu kredi kartlarını lisede kullanma olanağı bulamayan gençler üniversiteye girdiklerinde hemen öğrenci kredi kartı almak istemektedirler. Bankalar tarafından süslenip püslenerek öğrencilere sunulan kredi kartları avantajları, kampanayaları ve fırsatlarıyla öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

Yıllık Kullanım Ücreti Olmayan Öğrenci Kredi Kartları

Her bankanın çıkardığı öğrenci kredi kartı farklıdır. Yani bu kartlar arasında çok farklılıklar vardır. Bu farklılıklardan biri de yıllık kullanım ücretidir. Bankaların öğrenci kredi kartları için belirlediği yıllık aidatlar birbirinden farklıdır. Bazı bankalar ekstresini e-ekstre şeklinde almayı tercih eden öğrencilerden yıllı kart aidatı almazken bazı bankalar da hiçbir koşul olmadan aidatsız kredi kartı vermektedir.

Bankaların bir kısmı öğrenci kredi kartlarından normal kredi kartlarından alınan aidatları almak istemektedir. Bu aidat tutarları 70 TL’yi ve 80 TL’yi bulabilmektedir. Bu kredi kartlarının pek bir avantajı bulunmamaktadır. Çünkü aidatsız olup sahibine çok daha fazla avantaj, indirim, taksit, kampanya ve puan vadeden başka kredi kartları vardır.

Yıllık aidatı olmayan öğrenci kredi kartlarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Yapı Kredi Play kredi kartı
  • TEB ÜniversiTEB kredi kartı
  • İş Bankası İş’te Üniversiteli kredi kartı
  • Ziraat Genç Bankkart kredi kartı
  • Garanti Bonus Genç kredi kartı

Gördüğünüz gibi kısa bir araştırma yapan öğrencilerin kullanabileceği beş farklı aidatsız kredi kartı mevcuttur. Bu kredi kartlarından istediğinizi seçerek başvuru sonucunda kullanmaya başlayabilirsiniz. Yalnız bilmeniz gereken en önemli unsur öğrenci kredi kartlarının limitlerinin bankalar tarafından düşük ve sınırlı tutulduğudur. Yani bu kredi kartlarının limiti en fazla 500 TL ya da 600 TL olabilmektedir. Limit artırma talebi sonucunda yükseltilmemektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci kredi kartı başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Ancak pek çok banka öğrenci kredi kartı talep eden öğrencinin 18 ila 25 yaşları arasında olmasını şart koşmaktadır. Bu nedenle öncelikle bankaların başvuru koşullarını ve istedikleri belgelerin neler olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Öğrenci kredi kartı başvurusu yapmak için gerekli belgelerle birlikte banka şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Öğrenci kredi kartı almak için öğrenci belgenizin ve nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması zorunludur. Bankalar öğrencilerin herhangi bir olumsuz durumu olmadığı sürece kredi kartı başvurularını kabul etmektedirler.

Bankaların öğrencilerin kredi kartı başvurularını genellikle kabul etmelerinin nedeni onları kredi kartı kullanımına ve bankalara sürekli olarak borçlu durumda olmaya alıştırmak istemeleridir. Öğrenci iken alınan kredi kartlarının kullanımı konusunda bir yaş sınırı olmadığı sürece öğrencler mezun olduktan sonra da aynı kredi kartını kullanmaya devam etmektedirler. Ancak önemli olan limitinizi çok dikkatli kullanmanız ve gereksiz harcamalar yapmamanızdır.