Kredi kartı aidatlarından, hesap işletim ücretlerinden yorulan müşterileri için aidatsız kredi kartı dönemleri başlıyor. Peki bu kredi kartları hangileridir, nasıl başvurulur?

Modern zamanların temel alış veriş sistemi kredi kartı kullanımı üzerine kuruludur. Günümüzde yolda 10 kişiye sorulsa en az 8 i yanında nakit taşımadığını söyleyebilir. Taşıması kolay, limiti yüksek, taksit imkanı veren ve aynı zamanda kullanıldıkça puan kazandıran bu kartları herkes kullanıyor. Bankasına göre taksit imkanları, puan miktarları, faiz oranları değişen kredi kartlarının yükselen faizleri ve aidat ödemeleri can sıkıyor.

Müşterilerine çeşitli hizmetler verdiği, kampanyalar yaptığı, ödeme imkanları sunduğu için aidat aldığını söyleyen bankalar artık gözden düşmeye başladı. Yeni yeni ortaya çıkan aidatsız kredi kartları daha çok tercih ediliyor.

Bir zamanlar hesap işletim ücreti adı altında senede bir kez kesilen ücretler artık kesilmiyor. Hesap işletim ücreti alan banka olursa bu bankayı arayıp bunu geri alabiliyorsunuz. Çoğu banka ise müşterisine bu kesim ücretini puan olarak kredi kartına aktararak yapıyor.

Aidatsız kredi kartı veren bankalar hangileridir?

Aslında tüm bankalar kredi kartını aidatsız vermek zorundadır. Tüketici yasasında bulunan bir maddeye göre tüm bankalar aidatlı kredi kartı yanında bir de aidatsız kredi kartı vermek zorundadırlar. Bu kural ne kadar bilinmese de var olan bir kuraldır. Bu sebeple hangi banka aidatsız kredi kartı veriyor diye aramanıza gerek yok tüm bankaların bu tarz bir kredi kartı seçeneği vardır, isterseniz onu tercih edebilirsiniz.

En iyi aidatsız kredi kartı hangisidir?

Kart aidatı olmayan kredi kartları diğer kartlar ile aynı özelliklere sahip olmayabilir. Çeşitli puan kazanma ve bonus kampanyaları, taksitlendirme, ek taksit uygulama, mil kazanma ve uçuşlarda kullanma gibi imkanlar genelde aidatsız kredi kartlarında olmaz.

Ancak bunların yanında şu anda enpara kredi kartı, aidatsız olmasına rağmen ekstra faizsiz taksit yapabilen ve çeşitli özellikleri olan bir kredi kartıdır. Bu konuda dahax fazla bilgi için Enpara kredi kartının avantajları yazımıza göz atabilirsiniz.

Aidatsız kredi kartı nedir, özellikleri nelerdir?

Aidatsız kredi kartı, diğer kartlardan farklı olarak aylık bir aidat ödemesi olmayan kartlardır. Maximum aidatsız kart imkanlarından yararlanmak için İş Bankası’na,  Akbank aidatsız kredi kartı imkanlarından yararlanmak için Akbank’a başvuru yapabilirsiniz.

Denizbank aidatsız kredi kartı başvurusu yapmak isterseniz de Denizbank’a online başvuru yapabilirsiniz. Bankaya gitmeden önce müşteri hizmetlerinden bankaları arayarak bu konuda daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.Eğer normal kredi kartınız varsa bir de aidatsız olanı yanında alabilir, deneyip memnun kaldıktan sonra diğerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Diğeri kadar geniş imkanları ve kampanyaları olmayan bu aylık ödemesiz kartların, borç ödemesi gecikmesi durumunda ya da asgarisi ödemesinden sonra kalan borcu için faiz oranlarına da dikkat etmekte fayda var. Aidatsız kredi kartı kullananlar, çoğunlukla bu kredi kartlarının aşırı yüksek faiz oranlarından şikayet etmektedir.

Kart aidatı olmayan kredi kartlarında aylık, altı aylık ya da yıllık hiç bir masraf yoktur. Bu kartlar için en ufak bir ekstra ödeme yapmanız gerekmez. Çoğunlukla maaş kartları ya da banka kartları gibi kullanılabilir.

Aylık ödemesiz kredi kartı limitleri

Kredi kartlarının limitleri sizin gelir durumunuza, ödeme şeklinize, kredi geçmişinize göre belirlenir. Siz ayrıca talepte bulunarak kart limitinizi artırabilirsiniz. Aidatsız kredi kartlarının limitleri diğer kartlara göre daha düşük olmaktadır. Bankasına göre değişmekle birlikte dilerseniz bu kartların limitini artırma talebinde bulunmak mümkündür.