Aidatsız kredi kartı olup olmadığı konusunda çok sayıda soru sorulmaktadır. Aidatsız kredi kartı vardır. Aidatsız kredi kartlarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi kartı kullanan müşterilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak kredi kartlarının tümü avantajlı değildir. Bu nedenle kredi kartı seçerken çok iyi araştırma yapmanız ve ondan sonra avantajlı olduğunu düşündüğünüz kredi kartını bankadan talep etmeniz gerekir.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı aidatı, bankalar tarafından bankanın kredi kartını kullanan müşterilerden tahsil edilen kullanım ücretidir. Yani o bankanın kredi kartını kullandığınız için bir kullanım ücreti ödersiniz. Bu kullanım ücretleri yani aidatlar yıllık olarak kredi kartınızdan tahsil edilir. Yani kredi kartınızı kullandığınız için banka kullanım aidatını yine kredi kartınızdan tahsil eder. Sonra bu ücreti sizin kredi kartı ekstrenize yansıtır. Kredi kartı aidatları tek çekim şeklinde alınır. Siz de bu ücreti ekstre borcu gibi ödersiniz.

Kredi kartı aidatları bankalar tarafından belirli tutarlarda alınır. Bu ücretler her banka tarafından farklı tutarlarda belirlenmiştir. Bazı bankalar kredi kartlarından hiç aidat almazken, bazıları da çok yüksek aidatlar tahsil edebilmektedir. BDDK yani Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankaların kredi kartı aidatı alabileceklerine yönelik kanun maddesi çıkarmıştır. Yani bankaların aldığı bu ücretler tamamen yasaldır.

Kredi Kartı Aidatı İade Edilir Mi?

Kredi kartı aidatları bankalar tarafından kanunlar çerçevesinde alınır. Banka size zaten kullandığınız kredi kartından aidat tahsil edeceğini bir sözleşme ile belirtir. Sözleşmenin maddelerinde bu bilgi yer almaktadır. Siz de kredi kartınızı alırken bu sözleşmeyi imzalarsınız. Bu nedenle sözleşmede belirtilen bir maddeye itiraz etmeniz zaten mümkün değildir.

Bankalar sözleşmede böyle bir madde olmamasına rağmen sizden ücret tahsil ediliyorsa o zaman aidatın iade edilmesini talep edebilirsiniz. Banka sizin talebinize rağmen aidatı iade etmezse bu durumda Tüketici Haken Heyeti’ne başvurabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyeti sizin başvurunuzu inceleyecek ve kredi kartı sözleşmesinin maddelerine aykırı bir durum olduğunu fark ederse bankanın size aidatı iade etmesini sağlayacaktır.

Aidatsız Kredi Kartları

Her bankada aidatsız kredi kartı bulunmamaktadır. Bazı bankalar aidatsız kredi kartı vermekte ve bazıları da belirli bir vadede belirli bir tutarda harcama yapılması durumunda aidat alınmayacağını belirtmektedir. Ayrıca bankaların çoğu öğrenci kredi kartlarından aidat almamaktadır. Ancak bazı bankalar öğrenci kredi kartlarından düşük tutarlardan aidat alabilmektedir. Ayrıca öğrenciler ekstrelerini e-ekstre şeklinde almayı tercih ettiklerinde aidattan muaf olabilmektedir.

Aidatsız kredi kartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Albaraka

  • Albaraka Visa Business kredi kartı
  • Albaraka Master Card Business kredi kartı

Fibabanka

  • Fibabanka kredi kartı

Kuveyt Türk

  • Kuveyt Türk Business Klasik kredi kartı
  • Kuveyt Türk Business Class kredi kartı

Türkiye İş Bankası

  • Türkiye İş Bankası Maximum Aidatsız kredi kartı

Yapı Kredi

  • Yapı Kredi Play Kart öğrenci kredi kartı

TEB

  • TEB Bonus ÜniversiTEB kredi kartı