Adım Adım Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi onayı alabilmeleri için bu süreci çok iyi yönetmeleri gerekir. Atılan doğru adımlar sayesinde yüzde 100 kredi onayı almanız mümkündür. Peki, konut kredisi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, adım adım konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

İlk Olarak Ne Kadarlık Kredi Kullanabileceğinizi Belirleyin 

Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin yaptıkları en büyük hata önce eve karar vermek sonra kredi koşullarını incelemektir. Ne yazık ki pek çok kişi bu nedenle konut kredisi onayı alamayacağı bir evi beğendiği için hayal kırıklığı yaşamakta ve üzülmektedir. Oysaki ilk olarak konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişi kredi notu sorgulaması yaparak kullanabileceği kredi tutarını belirleyerek buna göre kredi başvurusunda bulunsa kesinlikle satın alabileceği bir ev için karar verdiğinden dolayı bu tip sıkıntılar yaşamaz.

Maaşıma Göre Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilirim?

Kullanabileceğiniz konut kredisi tutarı maaşınızın yanı sıra aynı zamanda kredi notu ortalamanıza bağlı olarak ta değişmektedir. Yine konut kredisi limiti belirlenirken kişinin değil hane halkının geliri temel alındığı içinde kredi tutarı yükseltilebilmektedir. Örneğin asgari ücret ile çalışan bir kişi 10 yıllık konut kredisi kullanmak isterse bu kişinin kullanabileceğin maksimum konut kredisi tutarı 1.300 TL / 2 = 650 TL X 120 ay = 78 bin liradır. Ancak bu evde kredi kullanacak olan kişinin eşi de çalışıyorsa bu durumda aylık gelir iki katı olacağı için kullanılabilecek olan kredi tutarı 156 bin liraya kadar çıkar. Yani burada bankanın dikkate aldığı rakam o haneye aylık giren toplam gelir tutarıdır ve bu tutarın yarısını aşmayacak şekilde yapılan kredi başvurularına konut kredisi onayı verilirken aylık belgelenebilir gelir tutarının yarısının aşılması durumunda ise ne yazık ki banka konut kredisi red kararı verebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   İkinci Konut Kredisi Kullanılabilir Mi?

Konut Kredisi Başvurusu 

Kullanabileceğiniz kredi tutarına uygun olan konutu belirledikten ve bu konut için satın alma kararı verdikten sonra yapmanız gereken konutun tapusu ve aylık gelir belgeniz ile beraber kredi kullanmak istediğiniz banka şubesini ziyaret etmektir. Ancak konut kredisi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka konut kredisi karşılaştırma işlemi yapmanız gerekir. Aksi halde en uygun konut kredisi veren bankayı belirlemeden kredi kullanmanız kaçınılmaz bir hal alacaktır. Konut kredisi faiz oranları her bankada farklılıklar göstermekte olup bu nedenle öncesinde bankaların konut kredisi faiz oranları hakkında araştırma yapılması ve bunun ardından kredi kullanımı için en düşük kredi faiz oranını sunan banka tercih edilmelidir. Banka konut kredisi başvuru değerlendirme sürecinde ilk olarak konut kredisi ekspertiz işlemini gerçekleştirecek ve konutun gerçek değerini belirleyerek bunun en fazla yüzde 75 oranında kredi kullanımı için kredi notu ve aylık gelir tutarları uygun olan kişilerin konut kredisi onaylarını vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.