Bu yazımızda adım adım borsa eğitiminin nasıl gerçekleşebileceğini ve borsanın nasıl öğrenileceği anlatmaya çalışacağız. Borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcıların neredeyse tamamı için geçerli olan borsa eğitimi, maalesef ki belli oranda yatırımcı adayı tarafından pek dikkate alınmamaktadır.

Bu durumun ortaya çıkmasında, deneme hesapları üzerinden sanal borsa olarak da bilinen sanal piyasada yer alabilmenin de etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu seçenekle birlikte birçok yatırımcı, herhangi bir riskin de söz konusu olmaması nedeniyle deneme yanılma üzerinden ya da doğrudan içinde yer alarak bir şekilde öğrenileceğini düşünmektedir. Oldukça yanlış bu yaklaşım iyi bir borsa eğitiminin kesinlikle yerini tutmadığı gibi hatalı veya eksik öğrenmelere de neden olabilmektedir.

Borsa eğitimi almak için en ideal yöntem, adım adım ilerleyerek her şeyi belli aralıklarla ve kolaydan zora doğru olacak şekilde hareket etmektir. Bu yönde atılması gereken ilk adımın ve başvurulacak ilk kaynağın kitaplar olduğunu söyleyebiliriz.

Borsa Kitapları

Borsa eğitimi almak isteyen ve doğru bir başlangıç yapmayı amaçlayan hemen her yatırımcı adayı ilk olarak kitaplardan yararlanmaktadır. Her ne kadar klasik bir yöntem olarak görülse de ve özellikle de belli bir yaşın üzerindeki yatırımcı adaylarının kitaplardan ders çalışır gibi hareket etmek pek hoşlarına gitmediğini de düşünecek olursak pek sıcak karşılanmayabileceğini anlayabiliriz. Ancak emin olunmalı ki, borsa eğitimi için en iyi ve etkili yöntem kitaplardan öğrenmektir.

Bu aşamada bilinmesi gereken bir başka şey de piyasadaki borsa kitaplarının genel olarak iki amacı bulunmaktadır. İlk amaç, borsa hakkında bilgisi olmayan ancak temel atmak isteyen yatırımcı adayları için iyi bir başlangıç olabilecek türden hemen her kavramı içeren ve olabildiğince basit bir şekilde anlatmayı amaçlayan kitaplardır. Bu kitaplar borsa eğitimi için ideal başlangıç kitaplarıdır. Çünkü içlerinde, bir yatırımcının bilmesi gereken tüm temel bilgiler yer alır.  İkinci tür kitaplar ise bilgi vermekten ziyade okurların belli bir yatırım anlayışı ya da borsada yatırım yaparak başarılı olmuş kişilerin yaklaşımları hakkında bilgi vermektir. Bu kitapların da oldukça yararlı olabileceğini ancak temel atmadan önce bu kitapların okurlara pek faydalı olmayacağını söyleyebiliriz.

Adım Adım Borsa Eğitimi ile Borsa Nasıl Öğrenilir

Adım Adım Borsa Eğitimi ile Borsa Nasıl Öğrenilir

Borsa eğitimi almak için kitaplardan yararlanmak isteyen bir yatırımcı adayı, kendi öğrenme alışkanlıklarını da göz önünde bulundurarak seçim yapmalıdır. Çünkü piyasada çok sayıda borsa kitabı bulunmaktadır. Hangilerinin iyi ya da kötü olduğunu bilmek için araştırma yapmak gerekir. Söz konusu araştırma için çok uzun vakit harcamaya gerek olmadığı gibi doğru soruların yanıtlarını aramak üzere araştırma yapan kişiler kısa sürede aradıkları cevapları bulacaklardır.

Borsa kitapları satın aldıktan sonra çalışmalara başlayan yatırımcı adayı, mutlaka bir defter tutmalıdır. Bu defteri, öğrendiği bilgileri kendi anladığı ve algıladığı şekilde yazması için kullanmalıdır. Nasıl ki üniversitedeki ders notları kitaplardan daha çok ilgi görüyorsa yatırımcı için de ileride bu ders notları çok ilgi görecektir. Çünkü bu notlar sayesinde yatırımcı, öğrendiklerini görsel hafızasına da aktarabilecektir. Ayrıca ileride ihtiyaç duyduğunda kitapları karıştırmak yerine notlarına bakması da yeterli olacaktır.

Borsa Videoları ve Video Anlatımlar

Özellikle de internet yayıncılığının farklı bir boyut kazanarak video temelli paylaşımların sayısındaki artış ile birlikte borsaya yönelik içerikler de ortaya çıkmıştır. Bu tür videoları izleyerek borsa öğrenmek isteyen pek çok yatırımcı adayı bulunmaktadır. Açıkçası söz konusu videoların sadece metinden oluşmamaları ve çeşitli animasyonlarla desteklenerek iyi bir sunum ortaya koymaları ile birlikte oldukça verimli öğrenme eylemlerinin ortaya çıkması mümkün olmaktadır.

Eğer yatırımcı, bu tür videoları doğru bir sıralama ile izlerse ve bir yandan da kendi notlarını alabilirler etkili bir öğrenmenin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şu uyarıyı da yapmamız gerekir ki, internet ortamında bulunan videoların ciddi bir kısmı uzman eğitmenler ve borsa konusunda iyi seviyede bilgiye sahip kişiler tarafından hazırlanmış olsa da bir kısmı da yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından hazırlanmış durumdadır. Dolayısıyla yatırımcı, tıpkı borsa kitaplarında iyi olanları belirlemek üzere yaptığı araştırma gibi video serileri üzerinde de araştırma yapmalıdır. Bu arada bazı yapımların, profesyonel eğitim kurumları tarafından yapıldığını da söylemeliyiz. Bu tür profesyonel kurular tarafından hazırlanan eğitimlerin son derece faydalı olabileceğini belirtmeliyiz.

Adım Adım Borsa Eğitimi ile Borsa Nasıl Öğrenilir

Adım Adım Borsa Eğitimi ile Borsa Nasıl Öğrenilir

İnternet Siteleri

Günümüzde borsa ve yatırım odaklı çok sayıda internet sitesi yayın yapmaktadır. Birçok yatırımcı, hemen her gün borsa hakkında çeşitli bilgiler almak üzere bu siteleri ziyaret etmektedir. Söz konusu ziyaretlerin önemli bir kısmı da borsa eğitimi üzerinedir. Bahsettiğimiz internet sitelerinde borsa eğitimi ile ilgili hem nitelik hem de nicelik anlamında tatmin edici içerikler olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak yatırımcıların, hiçbir internet sitesini borsa öğrenmek için bir borsa kitabından daha zengin olduğuna yönelik beklenti içinde de olmamaları gerekir. Çünkü internet sitelerindeki içerikler hem parça parça olacağı hem de kimi konularda yeterli olmayabileceği için kitapların yerine internet sitelerini tercih etmek sağlık bir seçim olmayacaktır. Buna karşın, söz konusu internet siteleri, kitaplarda bulunamayan bilgilere ulaşmak için değerlendirilebilir ya da konunun özeti şeklindeki içeriklere göz atılabilir.

Adım Adım Borsa Eğitimi ile Borsa Nasıl Öğrenilir

Adım Adım Borsa Eğitimi ile Borsa Nasıl Öğrenilir

Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Eğitimleri

Borsada yatırımcıların işlem yapmaların imkân tanıyan aracı kurumlar ve bankalar da borsa eğitimi vermektedirler. Her ne kadar eğitimlerin kalitesi ve sayısı aracı kuruma ve bankaya göre farklılık gösterse de bu alanda yatırımcıların yüzünü güldüren çok sayıda şirket olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle ilk dikkat çeken ücretsiz olarak sunulan e-kitaplar olmakla birlikte bazı aracı kurumların ve bankaların internet sitelerinde ya da bloglarında son derece yararlı içeriklerin olduğunu da söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra aracı kurumların ve bankaların en çok ilgi gören eğitim hizmetleri ise online borsa eğitimleri şeklinde ifade edebileceğimiz webinar isimli çalışmalardır. Söz konusu çalışmalar belli aralıklarla ve uzman borsa eğitmenleri tarafından gerçekleştirilmekle beraber yatırımcılar sorular da sorabilmektedirler.

Sanal Borsa ile Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme

Her ne kadar doğrudan bir eğitim ve öğretim ortamı olarak göremeyecek olsak da sanal borsa olarak da anılan deneme hesapları üzerinden işlem yapmanın öğretici özellikleri bulunmaktadır. Eğitim dünyasında yaparak ve yaşayarak öğrenme modeline örnek olarak gösterebileceğimiz bu ortamda yatırımcı, yaptığı işlemlerin ve yatırımların sonuçlarının yanı sıra süreci de değerlendirerek nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilir. Özellikle de yapılan işlemlere dair notlar tutan yatırımcı, belli aralıklarla notlarını değerlendirerek hangi hamlelerin hangi durumlarda para kazandırdığını ve para kaybettirdiğini analiz edebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm borsa eğitim türlerinin sayılarının ve kalitelerinin artmasını isteyen yatırımcı adayları ve yatırımcılar, eğer İngilizce konusunda iyi seviyede olduklarını düşünüyorlarsa yurt dışındaki örneklere de mutlaka göz atmalıdırlar.

Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımız üzerinden piyasaya dair kapsamlı bilgilere ulaşabileceğiniz gibi Canlı Borsa sayfamızı kullanarak da Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin hisse senetlerini takip edebilirsiniz.