Günümüzde insanlar ekonomik olarak durumlarına göre harcamalarını planlamaktadır. Elbette bazı ani gelişen durumlar karşısında insanların acil paraya ihtiyacı olabilmektedir. Bu acil ihtiyaçlar sağlık sorunları, ölüm, borç kapatmak için olması durumunda bazı yöntemlere başvurmaktadırlar. İnsanlar genelde çevrelerinde bulunan kişilerden borç para istemektedir. Fakat günümüzde insanlar acil paraların temin edilmesi için bankalara başvurmaktadır.

Bankaların Faaliyetleri ve Gelen Talepler
İnsanlar genelde bankalara fatura yatırmaya, maaşı çekmeye, başka bir hesaba para göndermeye, kredi çekmeye, vadesiz veya vadeli hesap açmak için başvuruda bulunmaktadır. Son zamanlarda insanlar gelişen ekonomik dalgalanmayla birlikte kısa süreliğine acil paraya ihtiyaç duyabilmektedirler. İşte burada bankalar devreye girmekte ve bu konuda müşterilere, kurumlara veya kuruluşlara nakit para desteği sunmaktadırlar.

Bankaların Mali Destekleri
Genelde insanlar kısa süreliğine para çekmek için kredi kullanmaktadır. Bu krediler aylık faiz ve belirli bir vade uzunluğu ile insanlara verilmektedir. Günümüzde bazı kamu bankaları faizlerin düşürülmesi ardından aylık faizleri ihtiyaç kredileri bazında % 1,09 ile % 1,15 arasında vermektedir. İhtiyaç kredileri veya diğer ismiyle tüketici kredileri 0-48 ay vade uzunluğu ile insanların kullanımına sunulmaktadır.

İhtiyaç Kredilerinde Gereken Belgeler
Banka müşterisi olunması durumunda gelir belgesi, kimlik fotokopisi yeterlidir. Müşteriler banka şubeleri aracılığı ile yaptıkları bu başvurular internet üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun yanında bu yapılan başvurular banka şubelerinde sonuçlandırılmaktadır. Başvuruların alınması ile birlikte banka görevlisi tarafından yapılan kısa bir mali araştırma sonrasında kredi talepleri sonuçlandırılır.

Ödeme Süreci
Genellikle sabit faiz ve uzun vade ile insanların kullanımına verilen krediler sabit ödeme miktarları ile ödenmektedir. Bunun yanında bankalar farklı kredi imkânlarının yanında mevcut vadesiz maaş hesabından da acil para çekebilmektedir. Hatta kredi kartlarından nakit avans imkânını bile bankalar müşterilerine sunabilmektedirler