Kredi kartlarının hesapsız kullanılması, bir süre sonra kredi kartı borcunu ödemek için kredi çekilmesi ancak harcamaya yine aynı şekilde devam edilmesi insanların borç batağına sürüklenmesine neden olmaktadır. Yine bankaların kredi kampanyaları ile göz boyaması, reklamların insanları alışveriş çılgınlığına sürüklemesi gibi farklı pek çok olay nedeni ile acil para ihtiyacı duyulması kaçınılmaz bir hal alır.

Bankalar kredi başvuruları için başvuruda bulunan kişinin kredi notu ortalamasını baz alır ve kredi notu düşene kadar kolay bir şekilde kredi kullandırmaya devam eder. Kredi notu düşük olanlar ise bir süre sonra kredi onayı alamadıkları için başka yollar denemeye başlar. Bu yollar arasında en tehlikeli olanı ise tefeciden para almak yöntemidir.

Ne yazık ki borç batağından çıkmak için tefeciden kredi kullanılması ülkemizde çok sık yaşanan bir durumdur. Ancak tefecilerin güvenilir olmadığı, imzalatılan senetlerin üzerinde oynamalar yapılarak borç tutarının yükseltilmesi ya da vadesinden önce borcun tahsil edilmeye çalışılması gibi pek çok sorun yaşanma riski bulunur. Bu nedenle en son çare olsa dahi güvenilir olmayan tefecilerden borç almak önerilmemektedir.