Acil para ihtiyacı duyan kişilerin kullanabilecekleri yöntemlerden biride bankadan kredi kullanmaktır. Ancak kara listede olmak ya da düşük kredi notu ortalamasına sahip bulunmak gibi bazı nedenlere bağlı olarak bankalar kredi reddi kararı verebilmektedir. Bu durumda olan kişilerin tek çıkar yolları tefeciden borç para almak olarak görülür. Ancak “acil para için tefeci arıyorum” diyen kişilerin bu konuda son derece dikkatli olmaları gerekir.

Tefeciden Borç Almak İstiyorum

Tefeciden para almak isteyen kişilerin yaşadıkları iki tedirginlik bulunmaktadır. Bunlardan ilki “tefeciden para almak suç mu?” sorusudur. Tefeciden para almak kanunen kesinlikle suç değildir. Ancak tefecilik yapmak kanuni olarak suçtur. Yani yasalar tefeciden para alan kişilere hiçbir suç yüklemezken tefecilik yapan yani faiz karşılığı borç para vermek isteyen kişilere hapis cezası vermektedir.

Tefeciden Para Almak Günah Mı?

Bir diğer merak edilen soru da tefeciden para almanın günah olup olmadığıdır. Ne yazık ki dini kurallara göre en az faiz almak kadar faiz vermenin de günah kabul edilmesi sonucunda tefeciden para almak günah olarak kabul edilmektedir. Çünkü tefeciler faiz karşılığı borç para vermektedir.

Tefeciden Kurtulmak 

Acil para bulmak için tercihini tefecilerden yana kullanan ya da tefeciden para almak zorunda kalan kişilerin bir süre sonra bu seferde bu tefecilerden kurtulmak için çareler aradıkları görülmektedir. Çünkü tefeci dediğimiz kişiler son derece fahiş faiz oranları ile borçlandırmakta ve bu borçların ödemeleri için de sürekli borçlu olan kişilere baskı uygulamaktadır.