Hayatın ne getireceği hiç belli olmaz. İşine gidip akşam evine dönen, kendi yağında kavrulan sıradan biriyken karşınıza çıkabilecek bazı sorunlar neticesinde borç batağına saplanabilirsiniz. Bu kimi zaman sağlık sorunları, kimi zaman evlilik, kimi zaman da bozulan işten kaynaklı olabilir. Borçlarınızı zamanında ödeyemediğiniz için banka kapıları da yüzünüze kapadıktan sonra yana yakıla “Acil para lazım ne yapmam lazım?” sorusunun cevabını dört elle aramaya başlayabilirsiniz.

Etrafınızdakilerden borç isteyin

Eğer çevresi tarafından sevilen, güvenilir ve sözünün eri olarak değerlendirilen biriyseniz borç bulmanız çok zor olmayacaktır. Size yardımcı olabileceğinden emin olduğunuz birisine “Acil para yardımı istiyorum” diyebilirsiniz. Açık bir şekilde borcunuzu hangi aralıklarla, ne kadarlık taksitlerle ödeyeceğinizi de belirtmeniz faydalı olur. Eğer çok uzun vadeli borç istiyorsanız döviz veya altın üzerinden borç almayı teklif edebilirsiniz. Bu sayede size borç veren kişinin uzun vadede zarar etmesini önlemiş olursunuz.

Bankaların kapısını çalın

Eğer kurumsal bir işletmede çalışıyorsanız, şirketinizin maaş ödemelerini gerçekleştirdiği bankanın kapısını çalmanız tavsiye edilir. Ancak bu seçenek sadece adınızı kırmızı listeye girmediği takdirde geçerlidir.

Bankaların maaş müşterileri, sıradan müşterilere kıyasla çok daha uygun faiz oranları ve ödeme avantajlarıyla kredi kullanabiliyor. 5-10 bin TL gibi nispeten düşük rakamlarda ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen maaş müşterilerini geri çevirmeyeceklerdir. Ancak batık borçlarınız varsa, yasal takibe girdiyseniz ve kredi notu puanınız eksilerdeyse durum değişir.

Takım elbise giyerek, dış görünüşünüze önem göstererek bankaları ziyaret etmenizde ve olumlu bir intiba bırakmanızda fayda var. Bireysel müşteri temsilcisiyle aranızı iyi tuttuğunuz takdirde varsa ev veya arabanızı ipotek göstererek ihtiyaç kredisi çekebilmeniz mümkün.

Eşyalarınızı satıp paraya çevirin

Evde kullandığınız bilgisayar, televizyon veya sahip olduğunuz cep telefonu gibi yükte hafif, pahada ağır elektronik ürünleri satarak para kazanabilirsiniz. İşleriniz iyi giderken satın aldığınız bir iPhone X’i elden çıkarmanız, neredeyse 4-5 bin TL gibi bir nakit elde etmenizi sağlayacaktır. Sahibinden ve Letgo gibi platformlar üzerinden paraya çevirebileceğiniz ne varsa satarak borç ödemekten kurtulabilmeniz mümkün.

Keza mobilya ve beyaz eşyalarınızı da aynı kanallar üzerinden satabilirsiniz. Veya ikinci el eşya alımı yapan spotçuları ziyaret edebilirsiniz. Mümkün mertebe satmak istediğiniz eşyaların ederini almaya bakın.

Hibe veya teşvik almayı deneyin

Çevrenizden borç bulamadınız, bankalar da kapıları yüzünüze kapattı. Bu gibi durumlarda hayalini kurduğunuz iş projesini hayata geçirebilmek için KOSGEB’in hibe veya teşviklerini almak için gerekli başvuruları yapmanız tavsiye edilir. Ancak tarafınıza verilecek olan geri ödemesiz kredileri sadece girişimcilik projenizi hayata geçirmek için kullanabileceğinizi unutmayın. Yani elden veya bankaya olan borçlarınız için hibe ve teşvik programlarının size hiçbir faydası olmayacaktır.

Tefecilerin tuzağına düşmeyin!

Google’a “Bankalar kredi vermiyor, acil para lazım” gibi anahtar kelimeleri girerek arama yaptığınızda karşınıza modern tefecilerin reklamları ve web siteleri çıkabilir. “Denize düşen yılana sarılır” diyerek boş senede imza atarak tefecilerden para almak gibi bir hataya sakın düşmeyin! Mafyavari bu tür yapılanmalar sizi borç aldığınıza pişman edebilir.

Her zaman için bankalar gibi kurumsal yapıları tercih etmenizde fayda olacaktır. Çünkü borcunuzu ödemeseniz bile banka size veya ailenize hiçbir şekilde zarar veremez. Nitekim kredi borcunu ödemeyen müşteriler bile hapse girmiyor. En fazla kredi notu puanınız düşer, siciliniz bozulur ve tekrar kredi çekmekte zorluk yaşarsınız, o kadar. Tabii bu süre zarfında bankanın avukatları ve müşteri temsilcileri sizi her gün arayarak taciz etmekten de geri kalmayacaklardır.

Acil Para Lazım

Sizde ihtiyaçlarınızı karşılamak ya da borçlardan bir an önce kurtulmak istiyorsanız acil para bularak tüm bu sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Günümüzde pek çok acil para bulma yöntemleri bulunmakta olup bunların arasında kullanacağınız olan yöntemin belirlenmesinde kredi notu ortalamanız ve maaşınız gibi farklı kriterler belirleyici olmaktadır.

Örneğin düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin bankalardan kredi kullanmaları zor olurken yüksek kredi notu olan kişilere bankalar hazır kredi limitleri belirledikleri için ihtiyaç duydukları her an nakit paraya ulaşma imkanları bulunmaktadır.

Hazır Kredi Nedir?

Bankaların “acil paraya ihtiyacım” var diyen müşterileri için hesaplarına tanımlamış oldukları özel kredi limitlerine hazır kredi adı verilmektedir. Bankanın müşterisinin kredi notu ortalaması, aylık geliri ve şimdiye kadar olan kredi kullanım performansına bağlı olarak belirlediği bu limitler kişinin kullanımına hazır halde bekletilen kredi tutarlarıdır.

İnternet şubesi kullanan kişiler hesaplarına giriş yaptıkları anda krediler bölümünden hazır kredi butonunu tıklayarak belirlenen limit dahilinde kredi tutarını hemen hesaplarına aktararak şubeye gitmeden kredi kullanmış olurlar.

Acil Para Verenler

Hazır kredi veren bankalar bu imkanı sadece yüksek kredi notu ortalaması olan müşterilerine sunduğu için düşük kredi notu ortalaması olan ya da bankalardan kırmızı kalem yiyen kişiler için acil para bulabilecekleri farklı kaynaklar bulunmaktadır. Bunlardan biride hiç önerilmese de her zaman son çare olarak kullanılan tefecilerdir.

Ancak tefeciden para almak ileride özellikle de borcun geciktirilmesi durumlarında son derece ciddi sakıncalar doğuracağı için kesinlikle önerilmemektedir. Bunun yerine senetle para verenler yerine senetle para veren kuyumcular gibi daha güvenilir kişilere yönelinmesi daha uygundur.

Kredi Kartından Para Çekmek

Düşük tutarlı ve kısa süreli nakit ihtiyaçları için kredi kartından para çekmek kullanılabilecek yöntemler arasında yer alırken uzun süreli ihtiyaçlar için ise ödeme zorluğu yaşanmaması adına kredi kartından taksitli nakit avans çekmek önerilir. Bu sayede hem günlük faiz ödeme yükünden kurtulur hem de borcunuzu ödeme zorluğu yaşamadan taksit taksit ödeyebilirsiniz.