Acil nakit ihtiyaçları için kullanabileceğiniz farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak seçilecek olan yöntemin tercihinde önemli olan kriter her zaman için nakit tutarın miktarı ve geri ödeme süresidir. Düşük tutarlı ve kısa vadeli nakit ihtiyaçları için öne çıkan en basit yöntem her zaman için kredili mevduat hesabından para çekmektir.

Acil paraya ihtiyacım var diyorsanız bankanın size sunduğu kredili mevduat hesabından para çekmeniz en kolay şekilde bu nakit ihtiyacını gidermeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Ancak kredili mevduat hesabınız yok ise bu durumda kredi kartından nakit para çekmek kullanabileceğiniz  bir diğer yöntem olacaktır. Kredi kartından para çekmek günlük olarak faiz işletildiği için sıklıkla kullanılmaması gereken bir yöntem olup sadece kısa süreli nakit ihtiyaçlar için kullanılmalıdır.

Yine kredi kartından taksitli nakit avans çekmekte kart limitinizin müsait olması durumunda kullanabileceğiniz bir diğer etkili yöntemdir. Bu yöntem ile küçük bir masraf ödenerek nakit ihtiyacı giderilirken aynı zamanda ödemenizi taksitle yapacağınız için ödeme kolaylığı sunmaktadır.