Düşük kredi notu, kara listede olmak ve aylık gelir belgesinin bulunmaması gibi farklı nedenlere bağlı olarak bankalar kredi red kararı verebilmektedir. Bankadan kredi kullanamıyorum diyen kişilerin büyük bir bölümü acil nakit para verenler üzerinden nakit para ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadır. Peki, acil nakit para verenler güvenilir midir?

Öncelikle tefeciden para almak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan biri olan “tefeciden para almak suç mu?” sorusunu yanıtlayalım. Tefeciden borç almak suç olmamakla beraber faiz elde etme amaçlı olarak para vermek ise kanunda hapis cezası bulunan bir suçtur. Yani siz tefeciden para alarak suç işlemiş olmazsanız ancak tefecilik yapmak hapisle cezalandırılan büyük bir suçtur.

Bankaların belirli bir faiz karşılığı kullandırdığı kredilerden farklı olarak tefeci para lazım diyen kişilerden yüksek faiz alırken aynı zamanda senetle para verenler daha sonra bu senetleri farklı amaçlar için kullanabilmekte ya da senette sahtecilik yaparak daha fazla para tahsil etmeye çalışabilmektedir. Bunların tümü acil nakit para lazım diyen kişilerin düşünmeleri gereken önemli bir konudur.