Her geçen gün artan giderler ve para kazanmanın çok daha zor bir hale gelmesi acil nakit para ihtiyacı duyan kişilerin sayı olarak artmasına neden olmaktadır. Genelde “acil para lazım” diyen kişilerin tercihleri ilk olarak banka kredisi kullanmak olurken çeşitli nedenlerle “bankalardan kredi kullanamıyorum diyen kişilerin ise alternatif çözüm yollarına yönelmeleri gerekmektedir.

Bankalar Neden Kredi Vermiyor? 

Bankalar en yüksek geliri kullandırdıkları kredilerden elde etmektedir. Bu nedenle her banka mümkün olduğunca daha fazla kredi kulladırmayı amaçlar. Ancak kredi kullandırma konusunda bankalar batık kredi riskini mümkün olan en düşük seviyeye çekmek için mümkün olduğunca kredi başvurularını ince eleyip sık dokumayı tercih etmektedir. Yani banka her kerdi başvuru formu dolduran müşteris için kredi onayı vermemektedir. Peki, kredi red sebepleri nelerdir?

  • Düşük kredi notuna sahip olmak,
  • Kredi notu sorgulaması sonucunda kişinin kullanmak istediği kredi tutarını karşılayacak not seviyesine sahip bulunmamak,
  • Aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmamak ya da aylık gelirin kullanılmak istenen kredi tutarını karşılamaması,
  • Kara listede bulunmak,
  • Bozuk kredi sicili olması en sık rastlanılan kredi red nedenleri arasında bulunmaktadır.

Borç Nerden Bulabilirim?

Acil borç para bulmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri farklı yöntemler bulunmaktadır. Bankadan kredi kullanmak bunlar arasında ilk sırada yer alırken kredi onayı alamayan kişiler için senetle para verenler, tefeciden para almak, faturalı hatta kredi başvurusunda bulunmak, kredi kartından para çekmek ya da kredi kartından taksitli nakit avans çekmek gibi farklı yöntemler de bulunmaktadır.