Acil kredi başvurusu yapmak hemen hemen herkesin zaman zaman ihtiyaç duyduğu bir eylemdir. Herhangi bir sebeple acil krediye ihtiyaç duyabiliriz. Bu gibi durumlarda acil kredi başvurusunun nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Acil kredi başvurusu son zamanlarda çok ihtiyaç duyulan bir kredi başvuru yöntemi hâline gelmiştir. Çünkü artık kredi başvurusu yapmak eskiye göre çok daha kolaydır. Üstelik gelişen teknoloji sayesinde internetten ve akıllı telefonlardan acil kredi başvurusu yapmak da mümkündür. Nitekim anında kredi ve hemen kredi gibi tanımlamalar internet bankacılığının, mobil bankacılığın yani dijital bankacılığın ortaya çıkmasından sonra üretilmiştir.

Acil Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Acil kredi başvurusu yapmak hemen hemen hepimizin ihtiyaç duyabileceği bir eylemdir. Bu yüzden acil krediye ihtiyaç duyduğumuz zaman acil kredi başvurusunu nasıl ve neren yapabileceğimizi yani bunun için hangi kanalları kullanabileceğimizi ve kullanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Acil krediye hastalık, kaza, borçlanma ve benzeri olumsuz ve beklenmedik bir durumda ihtiyaç duyabileceğimiz gibi düğün, eğitim, okul, seyahat gibi olumlu ve heyecan verici durumlarda da gereksinim duyabiliriz.

Acil kredi derken aslında hem olumsuz hem de olumlu durumları kısacası tüm acil durumları kastetmekteyiz. Bankalar müşterilerin bu tür acil durumlarla karşılaşabileceklerini göz önüne alarak acil durumlarda kullanılabilen kredi paketleri oluşturmuşlardır. Hemen hemen her bankanın acil kredi paketi vardır. Bunların kredi tutarları değişmektedir. Ancak adları genellikle anında kredi, hemen kredi, bi’ kredi gibi adlar olmaktadır.

Acil Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Bankanızın acil kredi paketi varsa ve siz de bankanızın internet bankacılığını, mobil bankacılığını ve bankacılık uygulamalarını kullanıyorsanız bankanızdan acil kredi talep etmekte zorlanmazsınız. Ancak bunun için kredi notunuzun iyi ve üstü seviyede olması gerekir. Yani riskli düzeyde olan bir kredi notu ile acil kredi talebinize onay almanız mümkün olmayabilir. Bu durumda kredi notunuzu her şeye hazır olmak için yüksek tutmanız çok yararlı olacaktır.

Diyelim ki kredi notunuz, acil kredi talebinizin onaylanmasını engelleyecek düzeyde değil. Yani iyi seviyede bir kredi notuna sahipsiniz diyelim. Bu durumda müşterisi olduğunuz bankadan kredi talebinde bulunmak için akıllı telefonunuza indirdiğiniz bankacılık uygulamasından ya da bilgisayarınızın tarayıcısından girdiğiniz internet şubesinden hemen acil kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak aceleyle başvuru yaparken talep ettiğiniz kredi tutarını gözden kaçırmamalısınız.

Talep ettiğiniz kredi tutarı, maaşınıza uygun olmalıdır. Yani kredinin geri ödeme taksitleri, maaşınızın yarısını geçmemelidir. Acil kredi başvurunuzu ayrıca cep telefonunuzdan SMS ile de yapabilirsiniz. Bankalar buna cepten kredi adını vermektedirler. Bunun için bankaya kayıtlı cep telefonun numaranızdan bankanın verdiği numaraya SMS göndermelisiniz.

SMS’e T.C. kimlik numaranızı ve talep ettiğiniz kredi tutarını yazmalısınız. Bankalar kredi taleplerine çok hızlı bir şekilde yanıt vermektedirler. Eğer talep ettiğiniz kredi tutarı belli bir tutarın üstündeyse bu durumda şubeye gitmeniz şarttır.