Acil para lazım diyen kişilere bankalar kolay kredi vermekle beraber kredi notu düşük olan ya da bankadan kırmızı kalem yemek olarak ta tabir edilen kara listede olanlara kredi verilmesi ise ne yazık ki çok zordur. 10000 TL kredi kullanmam lazım diyen kişilerin bu nedenle en çok kredi notu ortalamalarına dikkat etmeleri gerekir.

Kredi ortalaması yüksek olan ya da az riskli kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin dahi kredi onayı almaları daha kolaydır. 36 ay vadeli 10 bin TL kredi kullanmak isteyen kişilerin aylık ödemeleri ortalama 380 lira civarı olmakta olup bu nedenle asgari ücretle çalışan kişiler de dahil olmak üzere kredi onayı kolay verilmektedir. Burada önemli olan kişinin daha önce kullanmış olduğu kredilerin ödemeleri ve kredi kartı borcu ödemelerini büyük bir düzenle son ödeme tarihini geçirmeden yatırmış olmasıdır.

Yine yasal takip altında olanlara kredi verilmesinde bankaların önemli önceliği kredi notu ortalamasıdır. Kişi hakkında başlatılan yasal takip kredi borcu ya da kredi kartı borcu gibi bankaya olan borçlar nedeni ile ise bu durumda düşük kredi notu ortalaması yaşandığı için kredi onayı alınması zorlaşır. Ancak kişinin gerçek kişilere olan borçları nedeni ile yasal takibe düşmesi ya da icralık olması genelde banka kredi notu ortalamasını hızlı bir şekilde direkt olarak etkilemez ve bu durumda olan kişilere kredi onayı verilebilmektedir.