ABD’nin Suriye’ye yaptığı füze saldırısı uluslararası piyasalarda sarsıntıya neden oldu. Küresel piyasalar sarsıldı. Yatırımcılar güvenli liman varlıklarına akın etti.

Finans piyasaları ABD’nin Suriye’ye yaptığı füze saldırısı sonrasında sarsıldı. Jeopolitik endişeler ön plana çıktı. Bu da yatırımcıların daha güvenli olan yatırım araçlarına ve varlıklara yönelmesine neden oldu. Finansal varlıklar bu saldırı sonrasında farklı tepkiler verdi. Bu tepkilerin nasıl olduğunu, Dolar/TL kurunun ve altının saldırı sonrasında nasıl cevap verdiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

ABD’nin Füze Saldırısı Sonrası Piyasaların Tepkisi

ABD’nin 7 Nisan sabahında Suriye’ye füze saldırısı yapması piyasaları çok derinden etkiledi. Yatırımcıların yaşadığı endişe güvenli  yatırım araçlarına olan akın sonucunda görüldü. Saldırı sonrasında ABD endeks vadeli kontratlar düşüş gösterirken Rus rublesi Japon yenine göre biraz daha sert bir düşüş yaşadı.  Ancak Japon yeni, altın ve petrol değer kazandı. Bunlara ek olarak ABD’nin on yıl vadeli tahvillerinin faizinde gerileme oldu.

Uzmanlar, yatırımcıların güvenli liman şeklinde nitelendirdiği varlıklara yönelmesini bir şeylerin yanlış gitmekte olduğu şeklinde yorumladı. Ayrıca yapılan değerlendirmelerde ilerki zamanlar için ön görülerde de bulunuldu. Buna göre yapılan saldırıların Suriye rejimine karşı bir cerrahi müdahaleye dönüşmesi durumunda piyasaların bunun üstesinden geleceği ve yeniden toparlanacağı tahmin ediliyor.

Piyasada Riskten Kaçınma Hareketi Görülüyor

ABD’nin yaptığı saldırıdan sonra Sydney AMP Capital Investors yatırım stratejisi müdürü de küresel piyasaların son durumu hakkında bazı yorumlarda ve ön görülerde bulundu. Buna göre harekatın bu kadar çabuk olmasının şaşırtıcı olduğunu belirten strateji müdürü, harekat yüzünden piyasalarda riskten kaçınma hareketi görüldüğünü söyledi. Ayrıca Suriye’deki mevcut gerginliğin daha fazla artmaması durumunda bu saldırının piyasalardaki etkisinin pek muzun süreli olmayabileceğini belirtti.

ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırı sonrasında Türk Lirası da yüzde 0,5 oranında değer kaybetti. Ancak diğer ülkelerin para birimlerinin de bu dehşet verici olaya kayıtsız kaldığı söylenemez. Rus rublesi de yüzde 1 değer kaybetmiş durumda. Yen dolar karşısında önce yüzde 0,2 değer kaybetti. Ancak sonra yükseldi ve önceki seviyesine döndü. Japonya para birimi yüzde 0,8 değer kazanırken Avustralya doları yüzde 0,3 düşüş yaşadı. Meksika pesosunun da yüzde 0,3 değer kaybettiği gözlendi.

Dolar/TL Kuru 3,74’ün Üstüne Çıktı

Dolar/TL kuru söz konusu saldırıdan sonra son üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Aslına bakarsanız dolar/TL kuru güne 3,71 seviyesinde başlamıştı. Ancak daha sonra bir dalgalanma yaşandı ve bu seviye 3,7476’ya çıktı. Böylece TL’nin dolar karşısındaki kaybı yüzde 1’e çıktı. TL sadece dolar karşısında değil euro karşısında da değer kaybetti ve yüzde 0,35 düşüşün ardından kur seviyesi 3,9655 oldu.

Altın fiyatları da diğer tüm piyasaların yaptığı gibi saldırı sonrasında tepki veren araç oldu. Buna göre spot altın yüzde 1,4 yükseliş yaşadı ve ons başına 1,269,46 dolar oldu. Bu seviyenin Kasım ayından beri en yüksek seviye olduğu görülüyor.