Kredi kullanmak isteyen emeklilerin ve yaşlı kişilerin ne yazık ki en çok zorlandıkları konuların başında kredilerde uygulanan yaş sınırı gelmektedir.

Bireysel Kredilerde Yaş Sınırı Nedir?

Öncelikle bilinmesi gereken konu bu sınırlama için herhangi bir yasal uygulamanın bulunmadığıdır. Yani bankalar tarafından uygulanan kredilerde yaş sınırı her bankanın kendisi tarafından belirlenen bir uygulamadır ve bu nedenle değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse A Bankası kredi yaş sınırı olarak 65 yaşı uygularken B Bankası 80 yaşa kredi onayı verebilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce bunun değerlendirilmesinin yapılması gerekir.

80 Yaşa Kredi Veren Bankalar 

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilere yaş sınırı uygulanmasının en önemli nedeni kredi geri dönüşünün riske edilmek istenmemesidir. Kredi kullanırken hayat sigortası yaptırılarak bu risk bir nebze hafifletilirken yine de yaşlı kişilerde ölüm oranı yükseldiği için bankalar yüksek riski karşılamak istemeyerek 80 yaşındakilere kredi verme taraftarı olmaz.

80 Yaşında Kredi Çekilir Mi?

Genelde tüm bankalar bu konuda isteksiz davranmakla beraber emeklilere kredi veren banka olarak öne çıkan Aktif Bank PTT kredisi ile bu sorunun aşılmasını sağlamaktadır. Sizde 80 yaşında emekli kredisi kullanmak istiyorsanız hemen PTT şubeleri üzerinden Aktif Bank ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunabilir, nakit ihtiyaçlarınızı hemen giderebilirsiniz. Ancak bu krediyi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka maaşlarını PTT şubelerinden almaları gerekmektedir. Bu nedenle maaşını başka yerden alan kişilerin emekli maaşını taşıma başvurusunda bulunmaları gerekir.