Taşıt kredisi kullanarak yeni bir araba satın almak isteyen kişilerin pek çoğu uzun vadeli kredi kullanarak borçlarını daha kolay bir şekilde ödemeyi tercih etmektedir. Ancak kredi vadeleri konusunda bankaların uymak zorunda oldukları yasal zorunluluklar bulunmaktadır. Şu anda ülkemizde geçerli olan kanunlar çerçevesinde en uzun araç kredisi vadesi olarak 48 ay vadeli kredi kullanımına izin verilmektedir.

60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar 

Hatırlanacağı üzere son değişiklikler yapılmadan önce bankalar 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırabilerken taşıt kredisi vadesi için de yine aynı şekilde 48 ay vadeli kredi kullanımına izin vermekteydi. Ancak meclisten geçirilen yeni uygulama ile beraber ihtiyaç kredisinde en uzun vade için sınırın 48 aya çıkarılması kamu oyunda 60 ay vadeli araç kredisi kullanımı için büyük bir beklenti oluşmasına neden oldu. Şu an için böyle bir uygulamanın çıkacağı yönünde beklenti olmasına rağmen konu hakkında yapılan bir çalışma bulunmuyor.

Kredi İle Araba Almak 

Kredi kullanarak araba sahibi olmak isteyen kişilere bankalar sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olmak üzere 2 seçenek sunmaktadır. Sıfır araç kredisi için kefilsiz kredi kullanımı sağlanırken genelde ikinci el taşıt kredisi başvurularında bankalar çok yüksek bir kredi notu söz konusu değilse kefil talep etmektedir.