Konut kredisi kullanılırken son derece dikkatli olunmalıdır. Doğru kredi tutarı ve doğru vade seçimi hem borcun sağlıklı bir şekilde ödenmesini sağlaması açısından hem de kredinin en avantajlı şekilde kullanılabilmesi için çok önemlidir. Konut kredileri için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ödenebilecek taksit tutarları dikkate alınarak en kısa vadenin  seçilmesidir.

60 Ay Vadeli Kredi

Konut kredilerinde en avantajlı vade hiç tartışması 60 ay vadeli konut kredisi paketleridir. Çünkü bu paketlerde hem vade düşük olduğu için uygulanan konut kredisi faiz oranları düşürülmekte hem de daha kolay ödeme sağlanacak taksit tutarlarına ulaşılabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse 100 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen bir kişi bu krediyi 120 ay vadeli konut kredisi olarak kullanırsa aylık ödemesi 1.519 lira olurken toplam ödemesi gereken tutar 182 bin 300 lira olmaktadır. Aynı kişi bu krediyi 60  ay vadeli konut kredisi olarak kullanmak isterse aylık ödeme tutarı 2 bin 297 liraya çıkarken toplam ödemesi gereken konut kredisi geri ödeme tutarı ise 137 bin 873 liraya düşmektedir.

Yani aylık ödemeniz artsa da toplamda ödemeniz gereken faiz yükünün 44 bin 500 lirasından kurtulmuş olursunuz. Yani konut kredisinde her zaman borcu erken kapatmanız büyük avantaj sağlar. Dikkat edilmesi gereken bunu yaparken aylık ödemesini gerçekleştiremeyeceğiniz tutarların altına girmemektir.