KOSGEB kredileri ile işimi büyütmek istiyorum ya da yeni bir iş kurmak istiyorum diyen girişimcilerin desteklenmesine devam ediliyor. Girişimci destek kredisi olarak ta anılan KOSGEB kredisi için 2 seçenek sunulmaktadır. Bunlardan ilki faizsiz kredi kullanmak isteyen kişilere yönelik olarak geliştirilen KOSGEB 100 bin TL faizsiz kredi paketi olurken bir diğeri de geri ödemesiz kredi kullanmak isteyen kişilere sunulan KOSGEB 50 bin TL hibe kredi desteğidir.

KOSGEB 100 TL Kredi Şartları 

Rakamın son derece büyük olması ve faizsiz kredi desteği verilmesi nedeni ile şartların son derece ağır olduğu 100 bin lira faizsiz kredi desteği için yüksek sayıda başvuru yapılması da kredi kullanmak isteyen kişilerin son derece titiz bir proje oluşturmalarını gerektiriyor.

KOSGEB kredi şartları seçilen kredi türüne bağlı olarak belirlendiği için KOSGEB şubeleri arasında en yakın olanı seçilerek şahsen başvuruda bulunulması ve detaylı bilgi talep edilmesi gerekir. KOSGEB şubeleri Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerin yanı sıra her şehirde en az 1 tane olacak şekilde hizmet vermeyi sürdürmektedir. Yine KOSGEB internet sitesi üzerinden de detaylı bilgilerin yer aldığı bilgilendirme formlarına yer verilmektedir.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi Desteği 

Geri ödemesiz hibe kredi kullanarak kendi işinin sahibi olmak isteyen kişiler için geliştirilen KOSGEB 50 Bin TL hibe kredi paketinden yararlanmak isteyen kişilerin faizsiz kredi desteği için aranılan şartları taşımaları gerekir.

KOSGEB tarafından verilen kredi desteklerini almak isteyen kişilerin mutlaka girişimcilik eğitimi almaları ve eğitim programını başarı ile tamamlayarak KOSGEB girişimcilik sertifikası sahibi olmaları gerekir. Bu nedenle şu anda şartları taşımayan ya da ileride KOSGEB kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası almaları gerekmektedir.