İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyebilmek adına genelde 48 ay vadeli kredi kullanmak istemektedir. Günümüzde 48 ay vadeli kredi veren bankalar bu seçeneği sadece ihtiyaç kredisi ve konut kredisi paketlerinde sunmaktadır. Yani ne yazık ki 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilmemektedir.

Bu uygulama bankalar tarafından gerçekleştirilen bir uygulama olmamakla beraber kredi borçlarının büyük bir hızla artması nedeni ile Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından hayata geçirilmiştir. Yapılan yeni düzenlemelere rağmen 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi 2016 yılında da hayata geçirilmemiştir. Yani ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler ne yazık ki yine en fazla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir.

Aynı durum ipotekli ihtiyaç kredisi için de geçerli olup tüketici kredisi paketleri içerisinde yer alan tüm kredi türlerinde de aynı durum söz konusudur. Yani kişi ne yaparsa yapsın şu anda uygulamada olan mevcut kurallar kapsamında en fazla 36 ay vadeli kredi kullanabilmekte 48 ay vadeli kredi seçenekleri ise sadece araç kredisi ve konut kredisi paketleri için geçerli olmaktadır.