Daha düşük aylık taksit ödemelerine kavuşmak adına uzun vadeli kredi kullanmak pek çok kişinin isteğidir. Ancak kredilerde kullanılabilecek en uzun vade sınırlamaları bulunmakta olup uygulanan bu sınır kullanılacak olan kredi türüne göre belirlenmektedir.

48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi 

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin pek çoğu aylık taksit tutarlarını biraz daha düşürebilmek adına 48 ay vadeli kredi çekmek istemektedir. Ancak çıkarılan yeni yasa ile beraber bankalar artık en uzun vadeli ihtiyaç kredisi olarak 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin vermektedir. Bundan daha uzun bir vade ihtiyaç kredisi kullanımlarında kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

48 Ay Vadeli Kredi

48 ay vadeli kredi veren bankalar bulunmakta olup bu vade sadece taşıt kredisi ve konut kredisi paketlerinde uygulanmaktadır. 48 ay vadeli taşıt kredisi yine bu kredi türünde uygulanan en uzun vade olup 60 ay vadeli taşıt kredisi kullanımına da izin verilmemektedir. Konut kredisi vade sınırlaması için ise genelde bankalar 120 ay vadeli konut kredisi kullanımını tercih etmekle beraber 20 yıl vadeli konut kredisi olarak ta anılan 240 ay vadeli konut kredisi kullanımının gerçekleştirildiği bankalar da bulunmaktadır.