Tüketiciler için kredi başvurusu yaparken faiz oranları ya da geri ödeme tutarı kadar önemli olan bir kriter de vade seçeneğidir. Bankalar genellikle 6,9, 12, 18, 24,30, 36 vade seçenekleri ile ihtiyaç kredisi veriyor. 48 ay vade seçeneği taşıt ve konut kredilerinde bulunsa da, ihtiyaç kredilerinde 48 ay vade seçeneği her zaman bulunmuyor. Bazı bankalar, dönem dönem 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kampanyaları düzenleseler de, bu da tıpkı bayram kredisi ya da yılbaşı kredisi gibi dönemsel bir kampanya oluyor.

Zaten herhangi bir kredi hesaplama sitesine girdiğinizde, ihtiyaç kredisi hesaplarken, vade seçeneğinin maksimum 36 ay olduğunu görebilirsiniz. 48 ay vadeli bir kredi arıyorsanız, buna bankaların internet sitelerinde ilan ettikleri kampanyaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Peki, 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar var mı? Garanti Bankası, İş Bankası, Denizbank ya da Yapı Kredi gibi bazı bankalar, yılın belli dönemlerinde ihtiyaç kredilerinde daha uzun vade seçeneklerinden oluşan kampanyalar düzenleyebiliyor.

48 ay vadeyi tercih ettiğinizde aylık faiz oranı ise genellikle daha fazla oluyor. Örneğin 12, 24 ya da 36 ay vadeli bir kredi için faiz oranı %1,35 iken 48 ay vadeli kredi kampanyasında bu oranı %1,70 olabiliyor. Eski yıllarda bazı bankalarda 5 yıla yani 60 aya varan vadeli krediler olsa da, artık bu vadeler mazide kalıyor. İhtiyaç kredilerinde yasal olarak 36 ay ile sınırlandırılan vade seçeneği, taşıt kredisi söz konusu olduğunda 48 aya çıkıyor. Konut kredilerinde ise durum biraz daha farklı; artık 120 değil, 240 hatta 360 aya varan vadeli konut kredisi kampanyaları da bulunuyor.