İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin bir çoğu aylık taksit tutarlarının daha düşük olması nedeni ile uzun vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemeyi tercih etmektedir. Ancak Bankacılık Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan yeni düzenlemeler ile beraber ihtiyaç kredisi vadeleri 36 ay ile sınırlanmaktadır.

Bu nedenle günümüzde 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmamaktadır. Ancak ihtiyaç kredisi başvurusu değil de konut ipoteği gösterilerek kullanılan kredilerde uzun vadelerin kullanılmasına izin verilmektedir. İlgili kanun çıkmadan önce 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmakla beraber kredi kullanımının çok artış göstermesi nedeni ile böyle bir karar alınmış ve tüm ihtiyaç kredisi paketlerinde vade 36 ay ile sınırlandırılmıştır.

İhtiyaç kredisi başvurusu için bu nedenle bankalar yasalar gereği sınırlandırıldıkları için 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verebilmektedir. Daha uzun vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin ise mutlaka ipotek gösterebilecekleri bir taşınmazın bulunması gerekmektedir. Ancak bu taşınmazın kredi kullanmak isteyen kişiye ait olma zorunluluğu bulunmamaktadır.