Geride bıraktığımız günlerde Başbakan Binali Yıldırım tarafından müjdesi verilen 48 ay vadeli kredi haberinin ardından gözler bankalara çevrildi. Herkes “48 ay vadeli ihtiyaç kredisi ne zaman kullanılacak” sorusunu yönetirken bankalardan henüz bu konu hakkında kesin bir açıklama gelmedi.

Bankalar hala ihtiyaç kredisi vadesi için üst sınır olarak 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin vermekte olup 48 ay vade seçeneğini sadece taşıt kredisi ve konut kredisi paketlerinde sunuyorlar. Bunun nedeni ise yapılan açıklamanın sadece bir açıklamadan ibaret olarak kalması yani henüz yasalaştırılmaması. Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamanın resmileşebilmesi için Resmi Gazete’de yayımlanması ve yürürlüğe girmesi gerekiyor.

Ancak bankalar bunun ardından 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırmaya başlayacak. Bu nedenle şu anda 48 ay vadeli kredi veren bankalar sadece konut kredisi ve taşıt kredisi paketlerinde 48 ay seçeneği uygulayabilmektedir. Şu anda 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren hiçbir banka bulunmamaktadır. İlerleyen günlerde başbakan tarafından yapılan açıklamanın meclisten geçirilerek yasalaştırılması ve Resmi Gazete de yer alması halinde bankalar ancak 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırmaya başlayabilecek.