İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin daha düşük aylık taksit tutarlarından yararlanmak için 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemeleri mümkündür. Ancak Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından çıkarılan yeni yasa ile beraber ne yazık ki ihtiyaç kredisi vadesi 36 ay ile sınırlandırılmaktadır. Yani 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı yasal olarak mümkün değildir.

Aynı yasa kapsamında 60 ay vadeli taşıt kredisi kullanımı da yasaklanmış ve 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanımı ile vade süresi sınırlandırılmış. 48 ay kredi kullanmak isteyen kişilerin bu nedenle araç kredisi ya da konut kredisi gibi farklı kredi paketleri için başvuruda bulunmaları gerekir. Buna ek olarak 48 ay ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin ise sadece ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmaları mümkündür. Bazı bankalar ipotekli ihtiyaç kredisi kullanımı için kredi teminatı olması ve bu kredinin normal ihtiyaç kredisi paketlerinden farklı olması nedeni ile 48 ay vade seçeneği sunabilmektedir.

Bunun haricinde kalan tüm ihtiyaç kredisi türlerinde kredi vadesi sadece 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin vermektedir. Daha uzun vadeli kredi kullanmak isteyen kişilerin ise konut kredisi gibi uzun vadeli krediler için başvuruda bulunmaları ya da ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için bankaya ipotek gösterebilecekleri bir taşınmaza sahip olmaları gerekmektedir.