İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişiler için vade seçimi çok önemlidir. Hem kredi onayı alınmasını sağlaması hem de kredinin geri ödemesi için daha düşük tutarların seçilebilmesi uzun vade seçeneklerini öne çıkarmaktadır. Özellikle de 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı bu nedenle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Ancak ülkemizde son yıllarda kredi kullanan kişilerin rekor seviyelere yükselmesi cari açığın körüklenmesine neden olduğu için ihtiyaç kredisinde vade sınırlaması getirilmiş ve geçmiş dönemlerde 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi dahi kullandıran bankalara artık en fazla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanım zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunluluk neden ile 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kampanyaları 2016 yılında ne yazık ki artık düzenlenememektedir. Bunun yerine bankalar 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kampanyaları düzenlemeyi tercih etmektedir.

Yani 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırmama ne yazık ki bankaların bir seçimi ya da tercihi olmayıp uymak zorunda oldukları bir yasal zorunluluktur. Bu zorunluluğa bağlı olarak hiçbir bankanın ipotekli ihtiyaç kredisi paketleri de dahil olmak üzere 48 ay vadeli kredi kullandırımı ihtiyaç kredisi paketlerinde söz konusu değildir. Ancak 48 ay vadeli konut kredisi ya da 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanımına izin verilmektedir.