Sıfır araç satın almak ya da ikinci el araç almak isteyen kişilerin pek çoğu ihtiyaç duydukları nakit desteği bankalardan taşıt kredisi kullanarak çözmeyi tercih etmektedir. Bankaların ihtiyaç kredisi kampanyaları ile artık 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı mümkün olurken taşıt kredilerinde de uygulanan üst sınır 48 aydır.

Son dönemde bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları için sürekli indirime gitmesi ve yeni çıkacak olan kanunla 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına olanak sağlanması nedeni ile pek çok kişi “taşıt kredisi mi, ihtiyaç kredisi mi kullanmalı?” sorusunu yönetmektedir. Bazı bankaların taşıt kredisi şartları arasında satın alınmak istenen taşıta ait rehin zorunluğunu ortaya koyarken bu nedenle rehinsiz taşıt kredisi veren bankalar üzerinden kredi kullanılması ya da ihtiyaç kredisi kullanılması önerilmektedir.

Burada amaç bankanın sunduğu en avantajlı koşulun belirlenmesi ve kredi başvurusunun buna göre şekillendirilmesidir. Kredi faiz oranları iyi incelenmeli, kredi dosya masrafları ve kredi kullanma koşulları karşılaştırılarak en avantajlı kredi paketi belirlenerek karar verilmelidir. Düşük kredi notu ortalaması olan kişiler ise rehinli araç kredisi paketlerini tercih etmeleri kredi onayı alma şanslarını arttıracaktır.