BES otomatik katılım yani Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik katılımı sağlayan yeni uygulama 1 Ocak 2017 itibariyle hayatımıza girdi. Ancak bu konuda hemen hemen hiçbir vatandaşın tam bilgisi bulunmamakta. Bu yazımızı okuyarak BES otomatik katılım ile ilgili bilgi edinmeniz mümkün. 

BES otomatik katılım 2016 yılında hayatımıza daha çok gire Bireysel Emeklilik Sistemine çalışanların otomatik olarak dahil edilmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden BES otomatik katılım milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendirmektedir. Milyonlarca çalışanın maaşından BES otomatik katılım uygulaması için belli tutarda para kesilecektir. Maaşınızdan para kesilmesini istemiyorsanız yazımızda aktaracağımız ayrıntıları çok dikkatli bir şekilde okumalısınız.

  1. BES Otomatik Katılım Uygulaması Nedir?

BES otomatik katılım uygulaması 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan ve her çalışanın Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik olarak dahil edilmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulamada çalışanlar işverenleri tarafından otomatik katılım için Hazine Müsteşarlığı tarafından uygun görülen bir şirketin Bireysel Emeklilik Planına dahil edilmektedir. Çalışanın maaşından çalışanın bu dahil olduğu emeklilik planına her ay yatırılmak üzere bir miktar para kesilecektir.

2. Ben de BES Otomatik Katılıma Dahil Edilecek Miyim?

BES otomatik katılım uygulamasının kimleri kapsadığını bilmenizde yarar var. Eğer 1972 yılında ve bu yıldan sonra doğduysanız ve çalışıyorsanız BES otomatik katılım uygulamasına dahil edilirsiniz. Bu da uygulamaya sadece 45 yaş altı çalışanların dahil edileceği anlamına gelmekte. 14 milyonun üzerinde çalışan bu uygulamaya dahil olacak. Ancak bunların tümü aynı anda dahil olmayacak.

Öncelikle bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör 1 Ocak 2017’de uygulamaya dahil olacak. Daha sonra memurlar yani genel ve özel bütçeli idarelerle birlikte 250 – 1000 çalışanı olan özel sektör 1 Nisan 2017’de uygulamaya geçirilecek. 1 Temmuz 2017 tarihinde 100 – 249 çalışanı olan özel sektör uygulamaya alınırken, mahallî idareler ve KİT’ler 1 Ocak 2018 tarihinde uygulamaya alınacak. Daha az çalışanı olan işverenler 2018 yılı içinde bu uygulamaya geçecek. Yani özel sektörde 10 – 49 çalışanı olanlar 1 Temmuz 2018’de BES otomatik katılım ile tanışacak. 5 – 9 çalışanı olanlar ise bu uygulama ile 1 Ocak 2019’da tanışacak.

3. Maaşımdan Ne Kadar Prim Kesilecek?

BES otomatik katılım ile tanıştığınız zaman kazancınızın %3’ü BES otomatik katılım uygulaması kapsamında Bireysel Emeklilik Planınıza aktarılacak. Ancak bu konuda değişiklik yapma yetkisi Bakanlar Kurulu’na ait olacak. Yan Bakanlar Kurulu bu oranı iki katına çıkarabilecek, %1’e kadar azaltabilecek  ya da katkı payına maktu limit getirebilecek. Belirlenen en düşük kesinti 53 TL ve en yüksek kesinti 340 TL olacak.

4. BES Otomatik Katılım Uygulamasından Nasıl Çıkılır?

BES otomatik katılım uygulamasına dahil edildikten sonra iki ay içinde uygulamadan çıkabilirsiniz. Ancak bunun için uygulamaya dahil edildiğinizi gördüğünüzde hemen başvuru yapmalısınız. Uygulamadan çıktığınızda paranız iade edilecek ve emeklilik planının getirisi varsa bu da size 10 gün içinde iade edilecektir.