4 Kişilik Ailenin Yoksulluk Sınırı Ne Kadar?

2016 yılının sonunda istatistiksel olarak pek çok açıklama yapıldı ve pek çok sayı paylaşıldı. Paylaşılan verilerin arasında 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ve açlık sınırı da var. TÜİK tarafından paylaşılan yoksulluk sınırı ve açlık sınırı hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyun.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve hayat şartlarının yükselmesi şeklinde anlatılan gelişmeler zenginin daha zengin ve fakirin daha fakir olduğu gerçeğini değiştirmemekte. Robot üretimi, her yıl bir yenisi çıkan akıllı cihazlar, tabletler, bilgisayarlar ve daha pek çok ürün ve hizmet her ne kadar gelişmişliğin göstergesi olsa da maaşı bunlara sahip olmaya yeterli olmayan insanlar için pek bir şey ifade etmemekte.

Geliri yeterli olan insanlar daha iyi koşullara sahip evlerde ve hatta akıllı evlerde yaşarken tüm bu sıçramalar fakir insanları daha da fakir hâle getirmekte. Özellikle bu gelişmeler teknolojiyi çok üst seviyelere taşıdığı gibi doğada da yapay duruma gelmeyi ve yapaycılığı artırmakta. Yani doğal suyu ve doğal yiyecekleri bulmak çok zor bir hâle gelmekte.

Dört Kişilik Ailenin Yoksulluk ve Açlık Sınırı

Artık doğal ürünler yapay olanlardan çok daha pahalı durumda. Eğer doğal beslenmek istiyorsanız yapay olana verdiğiniz paranın iki ve hatta üç katını vermek zorundasınız. Durumun ne kadar ciddi olduğunu anlamak için sayılara bakmak gerekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını ve açlık sınırını gösteren sayıları kamu ie paylaştı.

Bildiğiniz gibi TÜİK her yıl çok sayıda araştırma yapıyor ve bu araştırmalardan çıkan sonuçların arasından çok önemli olanları kamu ile paylaşıyor. 2016 yılının sonunda da bu kurum 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ve açlık sınırını paylaştı. Bu verilerin tümünü yazımızın devamında sıraladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ziraat Bankası 2018 Yılında Yeni İş Arkadaşları Arıyor

4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ile açlık sınırı birbirinden farklı sayılardır. Çünkü açlık sınırı bir canlının sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için tüketmesi gereken gıdalara bir ayda harcadığı en az tutarı ifade etmektedir. Yani bu tutara kişinin diğer gereksinimleri dahil edilmemektedir. TÜİK, 2016 yılında bu sınırı belirlemek için bir araştırma yaptı ve dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 1405 TL olarak belirledi.

Yani dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmek için bir ayda sadece gıdaya yapacağı harcamanın 1405 TL olduğu gösterildi. TÜİK 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını ise 4577 TL olarak açıkladı. Bu tutarın içinde giyinme, barınma, ısınma, eğitim, ulaşım ve gıda masrafları mevcuttur. Yani iki çocuğunuz varsa ve anne baba olarak bir ay içinde elinize 4577 TL’den az bir para geçiyorsa siz TÜİK verilerine göre yoksulluk sınırının altındasınız yani yoksulsunuz demektir. 4577 TL’nin üstünde geliri olan aileler ise yoksul sayılmamaktadır. 2017 asgâri ücretlerinin 1404 TL olduğuna bakıldığında açlık sınırının hangi noktasında olduğumuzu daha iyi anlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.